Hlavní navigace

5 oborů podnikání, které můžete úspěšně provozovat na vedlejšák

6. 5. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 631791
Jestliže vaše rodinná pokladna zeje prázdnotou a vy přemýšlíte o tom, jak tento stav ovlivnit, přečtěte si naše tipy na přivýdělky. Vybrali jsme záměrně takové, které jsou dostupné všem a lze je provozovat jako OSVČ vedlejší.

Existuje několik důvodů, proč pracovat jako OSVČ vedlejší v souběhu se svou hlavní výdělečnou činností. Jedním z nich může být zvýšení svého příjmu, nicméně mnoho lidí tak také spojuje příjemné s užitečným a ze svého koníčku tak těží navíc finanční prostředky. Zahájení živnosti OSVČ vedlejší také do jisté míry snižuje riziko úpadku a odříznutí se od financí, pokud by tato podnikatelská činnost probíhala jako OSVČ hlavní.

Pokud si chcete bokem ke svému hlavnímu zaměstnání touto formou přivydělat, zaměřte se na podnikatelské trendy a příležitosti, inspirujte se nápady ostatních živnostníků či rovnou okopírujte jejich podnikatelský záměr, pokud je úspěšný. Server Podnikatel.cz vám přináší pár typů na dobré přivýdělky. Čtěte více: Podnikatelský plán: Jeden z pilířů úspěšného podniku

Osobní služby

Máte dovednost, zálibu nebo kvalifikaci, která může být přínosem také ostatním? Pokud třeba máte rádi turistiku, zkuste dělat poslíčka. Jestliže navíc přiberete ke svým pochůzkám i venčení psů, na které nemají jejich majitelé čas, můžete tím získat další finanční prostředky do rodinného rozpočtu.

Zkuste také aplikovat své odborné znalosti jako soukromý učitel a napříč věkovými kategoriemi se věnovat pomoci lidem se vzděláváním v hudbě či jazycích. Všechny výše uvedené činnosti lze vykonávat jako přivýdělek mimo svou běžnou pracovní dobu. Je dobré usilovat o to, aby vaše podnikání nebylo závislé jen na pár lidech a svůj počet klientů neustále navyšovat. Čtěte více: Rozjíždíte byznys a potřebujete poradit? Získejte rady zadarmo

Profesionální psaní a obchodní služby

Pokud vaše dovednost spočívá v kladení slov na papír, pak je pro vás otevřená řada příležitostí. Na první pohled vypadá tvůrčí psaní triviálně, ale poptávka po dobře odvedené práci je vysoká.

Někteří lidé mají vynikající obchodnické smýšlení a nápady, ale mnoho z nich je jen velmi obtížně formuluje profesionálně v písemné podobě. Nezanedbatelné množství firem přichází o zakázky a klienty jen z toho důvodu, že nevědí, jak své poslání sdělit široké veřejnosti.

Podniky potřebují dobré autory v rámci své organizace, ať už jsou interní, smluvní, nebo právě takové, kteří píší na volné noze. Náplní práce pak může být tvorba marketingových materiálů, webový obsah, obchodní dokumentace, firemní brožury, návrhy a žádosti o grant – téměř cokoliv, co vyžaduje profesionální psaní. Čtete více: Jakých přehmatů se při psaní firemního blogu vyvarovat?

Outdoorová činnost

Pokud máte vášeň pro horolezectví, turistiku či vodní sporty, proč ji nepřenést na ostatní? Vzhledem k potenciálním rizikům spojeným s venkovními aktivitami a s přihlédnutím k nákladům za kvalitní výbavu, lidé často rádi připlatí přiměřený poplatek za poskytnutí odborné pomoci.

Mimoto lidé jsou ochotni platit za odborné znalosti a vědomosti někoho jiného. Takže pokud jste tramp s jedinečnou znalostí místního prostředí, staňte se průvodcem. Nebo v případě, že se zajímáte o fotografování přírody, proč nenaučit ostatní lidi stejně tak dobře fotografovat? Pokud budete mít nízké náklady, pak nemusíte účtovat mnoho. To umožní generování většího zisku. Čím nižší cena, tím více klientů bude mít o vaše služby zájem. Samozřejmě za předpokladu dobrého marketingu. Čtěte více: Outdoor aktivity přinášejí také svá rizika

Gastronomické služby

Pokud jste někdy sledovali pořad Kuchařská pohotovost na ČT 1, pak porozumíte, jak přitažlivé může být uspořádání vlastní domácí párty spojené s večeří. Jediná potíž je v tom, že někteří lidé to zkrátka neumí. Ať už jde o vytvoření mistrovské tříchodové večeře či jen zpříjemnění a vytvoření uvolněné nálady doprovodným programem po jídle, ne každý to zvládne.

Pokud oplýváte kulinářskými dovednostmi a nápady, jak vytvořit skvělou párty s večeří, pak jste v kurzu. Jestliže však na vás toto vše působí poněkud znepokojivě a na osobního kuchaře či odborníka na výživu se necítíte, nechte se najmout pouze jako asistent pro přípravu takovýchto večírků. Čtěte více: Inspirujte se a nabídněte zákazníkům své služby u nich doma

školení červen 22 - tip do článku

Alternativní zdravotní péče

Jak často jste uvažovali o masáži za účelem odstranění všech těch obtěžujících bolestí zad a šíje? Nebo jste sami navštívili masážního či reflexního terapeuta pro vypořádání se se stresem? Tyto alternativní léčebné služby se můžete naučit a získat tak odpovídající kvalifikaci na večerních masérských kurzech, což na vaše zaměstnání na plný úvazek nebude mít vliv. Mnoho terapeutů si tímto způsobem ve volném čase přivydělává, ačkoliv jejich hlavní pracovní náplní je něco zcela odlišného.

Pokud vás masáže a reflexologie neoslovují, jsou zde jiné alternativní služby, například akupunktura či jóga. Dalším populárním podnikatelským modelem může být také zaměření se na biopotraviny a další organické produkty, třeba i z kosmetické branže. Čtěte více: 7 oborů podnikání s nejlepší pověstí

Potřebujete poradit? Ptejte se redakce

Foto: Isifa.com
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).