Hlavní navigace

5 oborů, ve kterých mají firmy nejhorší platební morálku

9. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Platební morálka českých společností se oproti loňsku mírně zhoršila. Přečtěte si, v jakých oborech čekají dodavatelé na úhradu faktur nejdéle.

České firmy splácejí své závazky v průměru za 73 dní. V porovnání se západní Evropou tak zůstává Česko pozadu, v Německu se platí závazky průměrně za 42 dní, ve Francii za 59 dní a v Rakousku za 57 dní. Nejhorší platební morálku mají subjekty ve zdravotnictví, kde dodavatelé čekají na úhradu pohledávek 106 dní. Vyplývá to z aktuální analýzy platební morálky firem v Česku, kterou zpracovala společnost ČSOB Factoring.

Čtěte také: Chcete začít podnikat? Přinášíme 5 oborů, ve kterých to raději nezkoušejte

Navzdory tomu, že ve zdravotnictví je platební morálka nejhorší, oproti loňsku se doba úhrady mírně zkrátila. Tehdy činila 108 dní. Vzhledem ke sporům mezi zdravotnickými zařízeními a zdravotními pojišťovnami se však může brzy prodloužit. Druhou nejhorší platební morálku mají firmy ve stavebnictví, kde se závazky splácejí v průměru za 82 dní (v roce 2011 to bylo 78 dní). Těsně třetí se nachází oblast strojírenství, kde dodavatelé čekají na peníze 81 dní (oproti 78 dnům vloni) a oblast potravinářství s 80 dny. V potravinářství se platební morálka zhoršila poměrně výrazně, ještě v roce 2011 potravinářské firmy hradily faktury za 69 dní. Pátou nejhorší platební morálku vykazuje se 79 dny maloobchod (76 dnů vloni). 

Průměrná splatnost závazků
Odvětví Doba splatnosti (v dnech)
Zdravotnictví 108
Stavebnictví 82
Strojírenství 81
Potravinářství 80
Maloobchod 79
Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Platební morálka českých firem se stále zhoršuje.

Největší meziroční prodloužení úhrady závazků, přesně 17 dní, zaznamenalo odvětví výroby dopravních prostředků. Přesto zůstává ze všech sledovaných oborů na prvním místě, co se platební morálky týče. Firmy ve výrobě dopravních prostředků platí své závazky v průměru za 61 dnů. Prodlužování reálné návratnosti pohledávek zaznamenáváme u většiny oborů. Mnohé firmy se tak ne vlastní vinou potýkají s nedostatkem finančních prostředků a stojí na prahu druhotné platební neschopnosti, komentoval Jindřich Horák, obchodní ředitel společnosti ČSOB Factoring.

MM_socky3

Čtěte také: Komu hrozí bankrot? Vedou firmy ve službách, obchodu a pohostinství

Že se situace zhoršuje, naznačuje i INDEX ČSOB Factoring, který měří odchylky skutečné návratnosti pohledávek a úhrad po splatnosti od dlouhodobého průměru daných veličin. Stagnace indexu návratnosti pohledávek v mírně negativním poli pokračuje již třetí čtvrtletí za sebou, což indikuje pravděpodobné pokračování stagnace hospodářství.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).