Hlavní navigace

5 otázek a odpovědí: Co znamená, že bylo Čapí hnízdo vyjmuto z EU financování?

29. 1. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ministerstvo financí rozhodlo. Čapí hnízdo, kvůli kterému je trestně stíhán premiér Andrej Babiš, bude vyjmuto z evropského financování.

Logika vyjmutí Čapího hnízda z evropského financování napovídá, že 50 milionů zaplatí z kapsy český daňový poplatník a případ bude zameten pod kobereček, protože se bude případ řešit už jen na národní úrovni. Ano, takový scénář může nakonec nastat, ale není všechno černobílé, jak se na první pohled zdá. Tady je 5 otázek a odpovědí, co znamená, že Čapí hnízdo bylo vyjmuto z evropského financování.

1. Muselo ministerstvo financí vyjmout Čapí hnízdo z evropského financování?

Ano i ne. Ministerstvo však argumentuje tím, že pokud by Čapí hnízdo nebylo vyjmuto z evropského financování, hrozilo by, že by státní kasa nezískala ze schválené alokace na sedm operačních programů všechny slíbené peníze. Opozice ale tvrdí, že vyjmutím Čapího hnízda se bude případ řešit jen na národní úrovni a může se tak zamést pod kobereček.

2. Zaplatí Babišovo Čapí hnízdo daňoví poplatníci? 

Na to není jednoznačná odpověď. Důležité je, jak se případ bude vyvíjet dál. Podle ministerstva financí bude záležet na tom, jestli poskytovatel dotace, kterým je ROP Střední Čechy, zahájí správní řízení. V tom případě bude moci požadovat peníze zpět. I když hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová iniciovala výměnu ve výboru regionální rady ROP Střední Čechy tak, aby středočeská koalice ANO a ČSSD měla ve výboru většinu, podle ministerstva financí bude ROP vymáhat dotaci po příjemci zpět.

Čtěte také: Na „Čapák“ lze použít nový trestní zákoník, trestní odpovědnost firmy ale nikoli

3. Kdo tedy bude posuzovat porušení podmínek dotace? Ministerstvo, nebo ROP Střední Čechy?

I když ve vyjmutí Čapího hnízda z evropského financování mělo hlavní slovo ministerstvo financí, posouzení, zda došlo k porušení podmínek poskytnutí dotace, je plně v kompetenci poskytovatele dotace. V tomto případě tedy jde o ROP Střední Čechy.

Podnikove It nový

4. Jak tedy případ bude pokračovat dál?

Aby Čapí hnízdo nakonec neplatili z vlastních kapes čeští daňoví poplatníci, bude muset ROP Střední Čechy zahájit s příjemcem dotace správní řízení. To však nemá vliv na probíhající trestní řízení, ve kterém je stíhán premiér Andrej Babiš a jeho pravá ruka Jaroslav Faltýnek.

5. A kdo je vlastně příjemcem oné dotace? S kým bude případně zahájeno správní řízení?

Příjemcem dotace je firma Imoba. Ta však patří do Babišova svěřenského fondu. Je nutné podotknout, že projekt Čapího hnízda byl tzv. předfinancován z rozpočtu Regionální rady, nešlo tedy ještě o evropské peníze, jenže vyjmutím z evropského financování se nyní projekt musí pokrýt z českého rozpočtu, proto je nutné, aby ROP Střední Čechy správní řízení zahájil bezodkladně. 

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).