Hlavní navigace

5 tipů, jak obnovit důvěru v cíle a plány, když jim nynější nejistota dala ťafku

29. 5. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Mnohé podnikatelské cíle, plány a rozumná očekávání se při pandemii rozsypaly jako domeček z karet. To ale neznamená, že odteď už je lepší střílet jen naslepo.

Od věci však není spřátelit se s nejistotou, nelpět na cílech, co rychle ztratí aktuálnost, otužovat se v oblasti změn či plánovat v kratším časovém horizontu.

1. Potykejte si s nejistotou

Minimalizovat nejistotu je možné zejména v těch oblastech, které mají podnikatel a podnikatelka stoprocentně ve svých rukou. Stále ale zůstává prostor mimo jejich rozhodování a vliv. Při detailním pohledu se ukáže, že věcí nejistých, o nichž není možné bezezbytku rozhodnout nebo je v plné míře ovlivnit, je vždy mnohem víc než těch prvních. Je to nepohodlné. A to i v době, kdy se neděje nic tak zásadního, jako je třeba současná pandemie.

Podnikatelé se proto pouštějí do celé řady aktivit, za nimiž stojí snaha snížit v byznyse nejistotu – například mají záložní i krizové plány, finanční rezervu, pro lepší rozhodování analyzují data, rozvíjejí nástroje, které podpoří poptávku po jejich službách a produktech atd. Schopnost přijmout nejistotu je individuální, každý má v tomto směru jinak nastavenou citlivost a jinde položené hranice. Nebo je v jiné míře otužilý. Dá se však říci, že schopnost akceptovat relativně vysokou míru nejistoty patří do základní podnikatelské výbavy – a je navíc stále potřebnější. Přečtěte si také příběh, který ukazuje, jak podnikatelka vyměnila teplé místo v korporátu za nejistotu v byznysu, a to v článku Nebojte se kroku do neznáma. Jak jsem vyměnila práci snů za nejistotu podnikání.

2. Zaměřte se na důvody, až potom hledejte „jak“

Každý den, jeden za druhým, je možné zaplnit hektickou činností, která vlastně k ničemu nesměřuje. Je ale rozdíl věnovat se činnostem, které motivuje jasná odpověď na otázku „proč?“ zrovna tohle dělat a něco jiného nedělat, jaký to dává v nějakém větším celku nebo širším pohledu smysl, a prostě jen dělat. O smyslu v práci si přečtěte více také v článku Jak najít smysl své práce, když máte pocit, že vám uniká?

Kdo ví „proč“, je přitom i v horších dobách ve výhodě. Má vizi a k té může skrze konkrétní aktivity směřovat různými cestami. Pokud z nějakého důvodu nemůže postupovat jedním způsobem, který byl doteď nejúčinnější, může se soustředit na jiný. Při zavřeném obchodu se dá do zprovoznění e-shopu, vylepší produkt, připraví si přesvědčivější „elevator pitch“ (tedy svou krátkou prezentaci pro cizince, s nímž by se na chvíli ocitl ve výtahu) nebo se pustí do něčeho jiného. Stále tím však naplňuje svou vizi, své „proč“ a neztrácí „drive“.

3. Jinak se ukotvěte v čase a řešte kratší horizonty

Koronavirus postavil do jiného světla detailní dlouhodobé plány a zřejmě poněkud zpochybnil jejich užitečnost. Mít základní dlouhodobý cíl nebo rámcovou strategii je jistě důležité, na druhou stranu čím dále do budoucna, tím víc roste i nejistota. A brzy se může ukázat, že dlouhodobá strategie je v rozporu s realitou takovou, jak se v mezidobí vyvinula. Na druhou stranu, čím kratší horizont plán má, s tím větší pravděpodobností je možné mít jeho uskutečnění pod kontrolou.

Neznamená to vzdát se dlouhodobých cílů, pokud jsou nutné nebo je člověk typ, který bez nich nemůže dobře spát, ale pečlivě je rozsekat na dílčí a krátkodobější cíle a kroky. A po naplnění každého z nich reflektovat progres a být otevřený změnám, je-li to potřeba. Inspirujte se také v článku 3 osvědčené způsoby, jak ještě lépe pracovat se svými cíli

Daňový portál na Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Potřebujete si rychle spočítat, kolik letos zaplatíte na daních? Zadejte své hodnoty do Daňové kalkulačky pro OSVČ

Nevíte si rady s daňovým přiznáním? Vyzkoušejte interaktivní šablony, které automaticky vyplní daňový formuláře nebo přehled pro pojišťovnu.

Jakou budete mít čistou mzdu v letošním roce? Aktualizovali jsme pro vás Mzdovou kalkulačku

Nejnovější články o daních sledujte v sekci Daňové přiznání, Daně z příjmů, Přehled o příjmech a výdajích.

4. Nelpěte na cílech a plánech, které ztratily aktuálnost

S tím souvisí i vypěstovaná nebo teprve postupně rozvíjená schopnost nelpět na cílech a plánech, které ztratí aktuálnost. Důvodů přitom může být celá řada. Od těch nejryzeji osobních (třeba změna rodinné situace, výkyv zdraví, obrat v preferencích apod.), až po ty objektivní, kam může patřit například zásadnější legislativní změna nebo cokoliv jiného. Navíc, zamilovat se nekriticky do vlastních plánů je fajn, ale také to může omezit výhled na to, co se děje právě teď, a zničit schopnost zahlédnout nečekané příležitosti.

Lpění nemá zrovna dobrou pověst, ať už ho cupují filozofie Západu nebo Východu. Lpění na něčem, co už je pasé, totiž zužuje perspektivu, brání v posunu dopředu a v otevřeném vidění. A nemusí jít jen o moderní „osobní rozvoj“, ale prostě o odvahu žít, tedy přijmout změnu, opouštět staré a přijímat nové. Platí to i pro život v podnikání. K tématu si přečtěte také článek 10 tipů na to, co se v podnikání odnaučit, abyste nešli z kola ven

5. Vnímejte změny a kultivujte schopnost podstupovat je

Flexibilita je heslem pracovního i podnikatelského snažení už pěknou řádku let. Teď ovšem dostala ještě hlubší význam. Jestli koronakrize něčím byla, tak mimo jiné i zásadní zkouškou flexibility – a to od osobní roviny, až po tu celospolečenskou. Opět byli ve výhodě podnikatelé, podnikatelky a firmy, kteří se dokáží rychle a účinně vyrovnat se změnou, co přijde i ze dne na den, kteří jsou skutečně flexibilní a také po všech směrech odolní.

I v tomto případě platí, že vztah ke změnám a flexibilita jsou věcí osobního naturelu i zkušeností. Dají se však také trénovat a posouvat. A to klidně postupně. Ani začínající freediver se napoprvé nevrhne do hloubky oceánu, ale bude se nádechové potápění zprvu učit v městském bazénu. Jak se se změnami skamarádit, čtěte v článku 10 tipů, jak zvládnout náročnou změnu v podnikání a vyjít z ní silnější.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).