Hlavní navigace

5 vyzkoušených důvodů, proč se pustit do podnikání po padesátce

30. 6. 2016
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Podnikání kvete v každém věku. Alespoň tak by bylo možné shrnout zkušenosti těch, kteří rozjeli svůj byznys po padesátce. Ve vyšším věku vidí i některé výhody.

Podnikání po padesátce přináší podle těch, kteří s ním mají vlastní zkušenost, některé výhody. Nikdy není pozdě a na nic není nikdy čas úplně ideální. Zkrátka, vždy jsme v dobrém věku, otevírá téma startu podnikání po padesátých narozeninách psycholožka Eva BoháčkováAteliéru Psychologie radosti. Podnikatel.cz proto přináší pět důvodů, proč se po padesátce pustit do podnikání.

1. Splníte si své odložené sny

Eva Boháčková upozorňuje na různé důvody vstupu do podnikání po padesátce. Motivace začínajících podnikatelek či podnikatelů se totiž samozřejmě liší. Pro někoho je podle ní podnikání „znouzectnost“ a menší zlo, kterým řeší situaci, kdy marně hledá práci. Avšak podnikáním se také dají zúročit za léta posbírané nápady a zkušenosti. V padesáti už toho má člověk poměrně dost prožito, úspěchy i neúspěchy, různé karamboly, ze kterých se musel nějak vyhrabat, aby mohl jít dál. V důsledku toho ví, co má rád, co ne a kde jsou hranice, za které už mu nestojí jít, tvrdí s tím, že takový podnikatel se pak zaměří spíše na kvalitu než na kvantitu. Zkušenosti také zpravidla přinášejí pevnější půdu pod nohama i lepší odhad na lidi, což se v byznyse hodí. A v neposlední řadě si lze po padesátce ještě splnit své odložené sny.

Startupista 50+

Po padesátce evidentně nemusí být pozdě ani na založení startupu a jeho vývoj v podnikatelském inkubátoru. V praxi to vyzkoušel Lubomír Šabatka, který tak se svým kolegou Jaroslavem Navrátilem rozjel v roce 2009 firmu IDEA RS na software pro inženýry. Když máte po padesátce pocit, že ještě můžete něco dokázat, tak to prostě udělejte. Stojí to za to, řekl Lubomír Šabatka časopisu Forbes.

2. Zúročíte zkušenosti v oboru, co vás baví

U podnikání je vždy nejlepší, když začneme podnikat v něčem, co nás baví, říká z vlastní zkušenosti Jarmila Podhorná, majitelka značky Naděje zaměřené na výrobu bylinných tinktur. Věk po padesátce má podle ní pro ženu – začínající podnikatelku tu výhodu, že má odrostlé děti a může stavět na svých celoživotních zkušenostech. Zároveň ale tvrdí, že si podnikatelka nebo podnikatel musí také uvědomit, že jim budou postupně ubývat síly k práci.

3. Ujasníte si pohled na druhou půlku života

Některé věci jsou stejné, ať už jde o vstup do podnikání v jakémkoliv věku. Také budoucí podnikatelka nebo podnikatel začínající po padesátce řeší problematiku vstupního kapitálu. Nemáte-li dostatečný vstupní kapitál a berete si úvěr, pak zcela určitě na začátku podnikání prožijete nejednu bezesnou noc, upozorňuje Jarmila Mastejová, majitelka a specialistka pobočky Svět zdraví v Říčanech. Přijdou podle ní otázky jako: Co bude dál? Co bude, kdyby se se mnou něco stalo? Jak nezadlužit děti a rodinu?

Ale další okolnosti jsou zcela specifické. Třeba údiv a nepochopení okolí, jak varuje Jarmila Mastejová s tím, že mohou přijít otázky, proč se podnikatel řítí do neznáma spojeného s riziky, když by ho zanedlouho čekal „sladký život“ důchodce. Proč, když už konečně nebudete muset každé ráno vstávat, se do stejného režimu znovu vrháte? – doplňuje podnikatelka další možnou otázku, na níž je dobré se připravit. A i sami pro sebe si tudíž toto téma promyslet. Možná je to otázka hodnot, možná priorit, možná jde o celkový pohled na život a stárnutí nebo třeba o něco úplně jiného.

Čtěte také: S vizí nebo bez vize? Buďte jako zahradník, co své vizionářství pěstuje

4. Udržíte si svůj životní standard i kontakty

Jarmile Podhorné přináší podnikání životní naplnění. Především je to pomoc lidem se zdravotními problémy a pomoc lidem v našem kraji v podobě pracovních příležitostí, říká s tím, že ji zároveň těší, když může budovat a zkrášlovat prostředí, kde celý život žije.

Čím by motivovala další padesátileté, aby se do podnikání pustili? Pokud je práce a podnikání baví, budou mít podle ní naplnění v pozdějším věku, i když ostatní budou už jenom odpočívat. A poukazuje na důležitý fakt: podnikání znamená stálý kontakt s lidmi, což může hrát důležitou roli při oddálení stárnutí.

5. Posílíte svůj pocit hrdosti

Jarmile Mastejové dává podnikání pocit hrdosti, že to, co si předsevzala, také skutečně dokázala. Že není na nikom závislá, že i ve třetí třetině života bude moci žít tak, jak byla až dosud zvyklá. Člověk, který se vrhá do podnikání až po padesátce, má podle její zkušenosti v rukou jedinečné výhody: desítky let unikátních zkušeností; znalost toho, co je důležité pro spokojenost zaměstnance nebo manažera; fakt, že ho v podnikání nevede touha po závratné kariéře; shovívavost k lidským pokleskům a větší empatii a také skutečnost, že v o něco vyšším věku dokáže lépe rozlišit podstatné věci od malicherností; nebere se tolik vážně.

Čtěte také: 3 osvědčené způsoby, jak ještě lépe pracovat se svými cíli

Na úřad práce s byznys plánem

Je známým faktem, že lidé po padesátce patří na českém pracovním trhu ke znevýhodněným skupinám. Pro rozjezd svého podnikání může začínající podnikatelka nebo podnikatel 50+ využít služby Úřadu práce ČR (ÚP). Je ovšem nutné být v evidenci místně příslušného úřadu a ten také prověřuje, že pro žadatele není vhodné žádné volné pracovní místo. ÚP pak může uchazeči o zaměstnání poskytnout příspěvek na rozjezd vlastního byznysu.

Čtěte také: Chcete po padesátce podnikat? Možná se i v Česku brzy dočkáte výraznější podpory

Je třeba, aby žadatel předložil kvalitní podnikatelský plán, který bude vycházet z potřeb konkrétního trhu práce. Tento plán pak ÚP ČR velmi podrobně posoudí a vyhodnotí jeho smysluplnost, reálnost a udržitelnost, objasňuje Kateřina Beránková, tisková mluvčí ÚP ČR. V dohodě s ÚP se novopečený podnikatel následně zavazuje vykonávat samostatnou výdělečnou činnost určitou dobu, zpravidla alespoň jeden rok, jinak musí příspěvek vrátit (neplatí to však, pokud by podnikání ukončil ze zdravotních důvodů). Podle Kateřiny Beránkové může ÚP podnikateli poskytnout jak finanční příspěvek na částečnou úhradu počátečních nákladů na vybavení pracovního místa OSVČ, tak překlenovací příspěvek na částečnou úhradu některých dalších provozních nákladů, a také rekvalifikační kurz.

Čtěte více: Jak napsat chytrý byznys plán? Přinášíme pár základních tipů, jak na to

školení říjen - GDPR

Proč zaměstnat lidi po padesátce?

Ačkoliv je tématem článku především podnikání po padesátce, nabízí se i několik argumentů pro zaměstnavatele, z jakého důvodu mohou být zaměstnanci vyšších ročníků pro firmu přínosní. Na jejich zaměstnání mohou ostatně také firmy získat finanční příspěvek – na mzdy a na zřízení nebo vyhrazení společensky účelných pracovních míst. Zejména posledně jmenovaný nástroj sklízí velké úspěchy, říká Kateřina Beránková.

Starší zaměstnanci mohou, jak tvrdí, vnést do firmy potřebné zkušenosti, zodpovědnost, loajalitu a ve spojení s mladšími kolegy vytvořit výkonný pracovní tým, a to napříč oborovým spektrem. Uchazeči o zaměstnání, kteří už překročili padesátku, jsou podle ní zodpovědní, velmi dobře spolupracují a mají reálné požadavky. Navíc jde většinou o lidi, kteří už nepečují o malé děti a mohou se tak naplno věnovat kariéře. Lidé nad 50 let jsou nedílnou součástí celkového pracovního trhu. V budoucnu budou patřit mezi klíčové hráče, upozorňuje navíc pro server Podnikatel.cz Kateřina Sadílková, generální ředitelka ÚP ČR, v souvislosti s trendem celkového stárnutí populace.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).