Hlavní navigace

exPRESS: 60% nárůst bankrotů v Česku, nejvíce osobních

5. 6. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
První čtvrtletí bylo krizové nejen pro podnikatele. Vzrostl počet bankrotů, nejvíce těch osobních, které dokonce převýšily počet bankrotů podnikatelských subjektů. Vyplývá to z informací Czech Credit Bureau.

CCB: První čtvrtletí bylo krizové, počet bankrotů se zvýšil o 60 procent »

První kvartál letošního roku byl ve znamení bankrotů. Jak vyplývá z analýzy portálu Cribis.cz, který sleduje hospodaření firem, v Česku bylo vyhlášeno celkem 707 konkurzů. Představujete to 60% nárůst oproti stejnému období v loňském roce. Skoro polovinu konkurzů tvořily osobní bankroty, kterých bylo za první čtvrtletí vyhlášeno 351.

Počet osobních bankrotů, které se začaly uplatňovat od ledna loňského roku, v únoru letošního roku poprvé převýšil počet bankrotů podnikatelských subjektů. V březnu dosáhl jejich podíl na celkovém počtu konkurzů 52 procent, což je ve srovnání s březnem loňského roku více než dvojnásobek, říká Pavel Finger, člen představenstva společnosti CCB – Czech Credit Bureau, která portál obchodních informací Cribis.cz provozuje.

Informace z portálu Cribis.cz jsou exkluzivně k dispozici také na business serveru Podnikatel.cz. Uživatelé mají možnost v sekci Ekonomické ukazatele firem zjistit základní ekonomické údaje o jednotlivých firmách. Vyhledávat je mohou pomocí IČ nebo názvu hledaného subjektu. Vyzkoušejte: Ekonomické ukazatele firem

exPRESS - Koleje 01
Finanční krize

Největší americká automobilka GM požádala o ochranu před věřiteli, bankrot odstartoval

Americká automobilka General Motors (GM) končí. Podala k soudu žádost o ochranu před věřiteli. Potopení automobilového giganta je největším průmyslovým krachem v historii a třetím největším krachem v historii USA. Může za to krize. Ještě loni dosáhla automobilka obratu 180 miliard dolarů. Díky restrukturalizaci se tak automobilka dostane pod státní kontrolu.

Slovenská ekonomika se propadla o 5,6 %

Slovenská ekonomika se v prvním čtvrtletí propadla více, než uváděly předběžné odhady. Podle zpřesněných údajů, které dnes zveřejnili statistici, zaznamenalo hospodářství našich východních sousedů za první tři měsíce pokles o 5,6 %. Slovenské HDP se tak snížilo poprvé od roku 2000.

Vedení Orka a sdružení minoritních akcionářů se navzájem obviňují z poklesu cen akcií

Vedení Orka v čele s Jean-François Ottem včera podalo podnět České národní bance (ČNB), aby přezkoumala chování a jednání sdružení minoritních akcionářů SOS Orco. Podle managementu Orka se sdružení snaží manipulovat s cenami akcií. Zakladatel a šéf společnosti Jean-François Ott navíc podal soukromoprávní žalobu u Městského soudu v Praze na ochranu osobnosti.

Evropa se krize bojí, pro Asii je naopak výzvou

Zatímco firmy v Evropě se ekonomické recese bojí, jejich asijské kolegyně ji berou jako výzvu a velkou příležitost. Vyplynulo to z nejnovější studie celosvětové sítě členských společností KPMG Never catch a falling knife. Téměř 90 procent společností v Japonsku a 84 procent společností v Singapuru plánuje v příštích měsících radikálně změnit své obchodní modely. V Indii toto číslo činí 72 % a v Číně 66 %. V České republice a Nizozemsku to je pouhých 20 procent.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Podnikatelé, obce a města vyzvali společně vládu, aby přehodnotila pozastavení dopravních staveb

Vláda chce maximálně šetřit a redukovat výdaje státu na investice do dopravní infrastruktury a staveb. Vyplývá to z posledních vyjádření ministerstva dopravy a ministerstva financí. Příští rok tak podle odhadů může chybět až 50 miliard korun. To se však nelíbí podnikatelům, ani městům.

Tvoříte rezervu na opravy? Podmínky se zpřísnily

Vytvořit rezervu na opravy nebude letos tak snadné. Zákon o daních z příjmů totiž zamezil jejich spekulativní tvorbě za účelem snížení základu daně. Prostředky rezervy nyní musí být vloženy na bankovní účet.

Content 22 tip novy

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Největší nepřítel pro firmy? Jejich vlastní zaměstnanci

Krize má za následek krádeže cenných firemních dat. Vedení firem netuší, že jim vlastní zaměstnanci kopírují přísně tajné informace, například databáze zákazníků. Vytvářejí si tak pojistku proti vyhazovu. Vyplývá to ze zjištění technologické společnosti S&T CZ.

Podnikatelé mohou získat až 8 milionů korun na projekt zaměřený na vzdělávání zaměstnanců

Až 8 milionů korun na jeden projekt mohou získat podnikatelé v rámci globálního grantu Educa. Peníze jsou určeny na podporu specifického vzdělávání zaměstnanců, tedy tedy vzdělávání, které je jedinečné pro daný podnik či pracovní obor. Žádosti lze podávat agentuře CzechInvest od 1. července do 30. října 2009.

Následujte nás

Jste uživateli sociální sítě Facebook.com či mikroblogovacího systému Twitter.com? Přidejte si nás. Získáte tak exkluzivní informace s předstihem. Prostřednictvím obou služeb zároveň pravidelně vyzýváme čtenáře ke spolupráci na redakčním obsahu, staňte se jedním z nich.

Facebook - follow us

Twitter - follow us

Anketa

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).