Hlavní navigace

7 tipů, jak si během prázdnin odpočinout od podnikání a nabrat novou energii

4. 7. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Prázdniny jsou v plném proudu. Jak relaxovat a nabrat plné síly, aby i podzim byl opět ve znamení úspěšného podnikání? Tady je našich 7 tipů.

Letní měsíce jsou ideálním časem pro to nabrat nové síly. Pokud zrovna neprovozujete typicky letní byznys, nebo nemáte během léta největší tržby, zkuste se zaměřit trochu na sebe. Stačí jen pár jednoduchých triků tak, abyste se osvobodili od útrap každodenního podnikání a získali tak novou energii. 

Tady je výběr našich 7 tipů.

1. Zrušte si na mobilním telefonu notifikace 

Do svého mobilního zařízení nahlížíme v průběhu dne až několik hodin. Podle studie Kleiner Perkins Caufield & Byers strávíme s naším mobilem či tabletem v ruce až 7 hodin denně. Push notifikace, které nás bezprostředně informují o nových e-mailech či aktivitě na síti, nás udržují v pozornosti prakticky po celý den. V první řadě tedy vypněte push notifikace a vypněte si na mobilu dočasně i přijímání e-mailů. Budete velmi překvapeni, jak vám mobilní telefon najednou nebude chybět. Pokud u něj omezíte činnost pouze na volání, vaše pozornost se soustředí na jiné aktivity, které mohou souviset s létem, třeba i posezení v příjemné restaurační zahrádce.

2. Nastavte si přesný časový harmonogram na své partnery

Pokud sami ze sebe děláte nepostradatelného, budou vás i tak ostatní vnímat a budou se na vás v případě potřeby obracet prakticky v jakýkoli den i čas. Pokud obchodním partnerům dáte najevo, že v průběhu léta budete odpovídat na jejich e-maily a požadavky v přesně vymezené době, tedy že svou aktivitu dočasně utlumíte, jasně pochopí, že musí své požadavky kumulovat a obrátit se na vás v danou dobu. Tímto pravidlem byste se ostatně mohli řídit i mimo letní prázdniny. Můžete si tak vypracovat propracovaný time management, který vám může zvýšit celkovou produktivitu. 

3. Věnujte pozornost tomu, jak se během léta stravujete

Léto je ideální dobou na přísun nové energie a vitaminů. Jídlu byste měli v průběhu letních prázdnin věnovat obzvlášť velkou pozornost. Díky velkému množství ovoce i zeleniny můžete do sebe dostat dostatek živin, které vaše tělo potřebuje po vyčerpávajícím půl roce usilovného podnikání. Zaměřte se především na červené ovoce. To předchází kardiovaskulárním chorobám a podílí se na snižování cholesterolu. Ze zeleniny se pak zaměřte především na masitá rajčata, okurku, zelený salát, květák a ředkvičky. Podílí se na snižování volných radikálů a zabraňují tak vzniku vážných chorob. 

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

4. Oběd jedině na vzduchu

Se zdravou stravou souvisí i místo konzumace. Snažte se jíst co nejčastěji venku. Restaurační zahrádky přímo ke konzumaci venku vybízejí. Aniž bychom si to uvědomovali, při konzumaci venku věnujeme velkou pozornost podnětům kolem nás. Nesoustředíme se tolik na jídlo na talíři. Díky tomu vše konzumujeme pomaleji a v klidu. Navíc díky vyšším teplotám často volíme jídla lehká a bohatá na vlákninu. Pozor však na alkohol. K obědu bychom si měli dopřát maximálně malé pivo či vinný střik. Oblíbené jsou v poslední době také jablečná vína, označovaná jako cider. Chuť podpoří, ale ani v tomto případě by se to s jejich konzumací přehánět nemělo. 

Ilustrační obrázek

5. Užijte si vody, moře a pohybu

Pohyb ve vodě má blahodárný účinek na naše celé tělo. Díky plavání si protáhnete celé tělo, které dostávalo v průběhu roku pořádně zabrat. Plavání je typickým aerobním sportem, díky čemuž spálíte i přebytečné kalorie. Pokud člověk uplave délku jednoho kilometru, tak spálí až 5× tolik energie, než kdyby stejnou vzdálenost ušel pěšky. Nejvíce energetický styl plavání jsou prsa. Kraul překvapivě tolik energie nespotřebuje. K dobrému relaxu patří ale také moře a další pohyb. Vliv moře uklidní především naši mysl a další pohyb například na kole či koloběžce zvýší naši fyzickou aktivitu a narovná pochroumaná záda. Ostatně pohyb na koloběžce je z běhání i cyklistiky pro sesedlou páteř nejvhodnější. 

školení účto leden 23 Kučerová

6. Volný čas s knížkou

Říkáte si, že byste si chtěli přečíst nějakou knihu, ale pořád vám na to nezbývá čas? Právě léto je pro vaši oblíbenou knížku ideální. Nemusíte si vyhradit čas pro beletrii pouze během letní dovolené, zkuste se knihám věnovat i v běžném volném čase. Vydáte se občas cestou do práce MHD? Ideální čas, kdy vytáhnout vaši knihu. Tu můžete otevřít i v průběhu víkendu či večera. Odpočiňte si však od elektroniky a svoji elektronickou čtečku uložte i v létě k ledu. Zkuste se vrátit k papíru. Ten pocit, že držíte knihu v její vazbě, vám žádná elektronika nenahradí.

Ilustrační obrázek

7. Večery v chill nebo soul stylu

Aby relaxace byla v konečném měřítku úspěšná, zaměřte se na jednu důležitou složku vašeho odpočinku. A tou je hudba. Díky streamovacím službám jako Spotify či Apple Music můžete vybírat z nepřeberného množství playlistů, které vám dodají do uší tu správnou pohodu. Pro zaručenou relaxaci vyzkoušejte playlisty ve stylu chill nebo soulu. Právě tyto hudební styly ve vás probudí pohodu v duši a uklidní vaši mysl. Harmonie tónů vám zároveň navodí příjemný relaxační pocit, díky kterému se budete cítit příjemně a odpočatě. 

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).