Hlavní navigace

8 tipů, kde získat peníze na rozjezd podnikání

6. 3. 2018
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Chcete začít podnikat? Bez peněz to nejde. Ale kde je sehnat? To je věčná otázka, která budí ze snu nejednoho začínajícího podnikatele.

Máte skvělý nápad, připravili jste si poctivě byznys plán a teď už stačí jen skočit do podnikatelské reality. Ale kde vzít finance na její vznik a rozvoj? Tak tahle otázka mi nedala spát hodně dlouho. Pamatuji si, že jsem dnem i nocí přemýšlela, jak rozjezd podnikání financovat, na jak dlouho finance vydrží a jaké jsou výhody i nevýhody různých druhů financování.

Jak tedy získat reálné peníze na vznik nebo rozvoj firmy?

Když jsem se před 3 lety poohlížela po možnostech financování začínajících startupů, výběr nebyl tak široký jako dnes. Některé metody financování jako crowdfunding či peer-to-peer financování k nám teprve přicházely a s důvěrou v jejich fungování to bylo na hraně. Dnes je však situace mnohem přívětivější a můžete si vybrat typ financování, který sedne přímo vám.

Přehled přímých možností financování najdete níže. Můžete samozřejmě využít i nepřímé možnosti financování, jako je účast v podnikatelském inkubátoru, který vám poskytne různé služby spjaté s podnikáním na určitou dobu zdarma. Jedná se především o poradenství, kanceláře, právní a účetní služby či pomoc při hledání investorů. Pro pořízení vybavení nebo strojů můžete zase využít leasing a pro odklad plateb se dohodnout s vašimi dodavateli. Možnosti financování jsem seřadila dle mých zkušeností, jak náročné je toto financování získat nebo co vše je potřeba k jeho získání, od toho nejjednoduššího způsobu po nejnáročnější.

  1. vlastní zdroje
  2. rodina, přátele a „blázni“
  3. crowdfunding
  4. peer-to-peer financování
  5. start-up soutěže
  6. bankovní úvěr pro začínající podnikatele
  7. investor
  8. dotace

Vlastní zdroje

Nejlepší je mít vlastní peníze. Nic nového pod sluncem. Nemusíte se nikoho prosit ani nikomu dokazovat, že váš byznys je hodný financování. Ale drtivá většina začínajících podnikatelů má jen omezené množství vlastních financí, které vystačí na založení firmy, vytvoření webu nebo na výrobu okleštěného prototypu podle náročnosti nápadu. Na její provoz a rozvoj je to málo. Můžete si našetřit z předešlé práce, využít stavební spoření nebo životní pojištění. Je to velmi jednoduchý způsob financování bez závazků, kdy máte absolutní volnost v řízení firmy a podnikat můžete začít hned. Proto patří i dle průzkumů mezi nejčastěji využívaný zdroj financování startupů. Jediné riziko je, že o své peníze můžete snadno přijít.

Rodina, přátele a „blázni“

Podle průzkumů se v České republice financování podnikání rodinou a přáteli drží hned za vlastními zdroji. Závazky zde již máte, ale nejsou tak tvrdě vynucovány, a často se domluvíte na velmi příjemném nebo nulovém úroku. Tím pádem je financování výhodnější než u bank či dalších druhů půjček. Navíc vám postačí základní představa či byznys plán a jejich důvěra. Velkým rizikem jsou v případě neúspěchu problémy v rodině nebo rozpad přátelských vztahů. Proto je dobré si na začátku s rodinou či přáteli vyjasnit, co se bude dít, když vám nápad nevyjde, a dokdy a jak budete jejich půjčky splácet.

Crowdfunding

Crowdfunding neboli financování davem k nám začal pomalu pronikat zhruba před třemi lety a dnes je to jeden z nejpopulárnějších způsobů, jak získat finance na rozjezd vašeho nápadu. Jde o financování vašeho projektu větším počtem jednotlivců, kteří se po malých částkách složí na požadovanou sumu. Vy jim za jejich příspěvek dáte váš produkt nebo poukaz na využití vaší služby, většinou exkluzivně jako prvním zákazníkům a za výhodnější cenu, případně symbolickou odměnu. Pro váš úspěch je stěžejní nadchnout lidi pro právě váš projekt. Ideální je, když máte zajímavý příběh i originální produkt, který je líbivý nebo prospěšný. Musíte využít sociální média a svůj projekt osobně propagovat. Kromě peněz můžete ale získat i reklamu „zdarma“, otestování trhu a první zákazníky. Velkou výhodou je, že se nemusíte vzdát podílu ve firmě ani splácet žádné půjčky. Jediným rizikem je pak v podstatě fakt, že se vám nepovede danou sumu od lidí vybrat a nedostanete ve výsledku ani korunu.

Peer-to-peer financování

Peer-to-peer financování neboli od člověka k člověku je poměrně novým způsobem financování a u nás se teprve zabydluje. Na oblíbenosti mu to však neubírá. Skrze online platformu si půjčíte peníze od normálních lidí za předem sjednaný úrok. Vyplníte, kolik si chcete půjčit, za jaký nejvyšší úrok, na jaký projekt peníze použijete a něco o sobě. Když projdete kontrolou zprostředkovatele a zaujmete lidi, půjčí vám nebo se na váš projekt složí. Výhodou je, že úrok je nižší než v bance, a za půjčku tedy ušetříte. Navíc je celý proces jednodušší a rychlejší. Rizikem je, že v případě nemožnosti splácet, se budete muset vypořádat s vašimi věřiteli individuálně a zajistit splácení každému z nich.

Start-up soutěže

Účastí ve startupové soutěži se překvapivě dá zajistit financování od desítek tisíc korun až po milióny. V dnešní době si můžete vybrat z velkého počtu soutěží jak domácích, tak zahraničních. Stačí si projít Google a najdete soutěže obecně zaměřené, pro ženy podnikatelky, pro různé obory či mezinárodní. Některé vás dokonce vyšlou do Sillicon Valley. Výhodou je, že se může zúčastnit kdokoliv. Kromě případné výhry získáte i velmi cennou zpětnou vazbu od porotců a potenciálních investorů a ověříte si, jak dobrý je váš byznys plán. Navíc si vyzkoušíte prezentovat svůj nápad naživo před odbornou porotou. Zvýšíte tak i povědomí o vašem projektu a můžete získat potřebné kontakty. Z vlastní zkušenosti mohu každému začínajícímu podnikateli soutěže pro startupy jen doporučit. S Lískovým oříškem jsme se několika již účastnili a vždy nás posunuli o velký krok dál. Jediným rizikem v podstatě je, že se vám nepodaří danou částku v soutěži vyhrát.

Bankovní úvěr pro začínající podnikatele

Banky jsou nejtradičnějším a historicky nejstarším poskytovatelem financí. Jsou však velmi náročné a důkladné. Požadují rozsáhlý byznys plán včetně finančního plánu a informace o vašem majetku a majetku rodiny. Mají zájem o bezrizikový zisk a na vašem podnikání jim tolik nesejde. Proto vyžadují úspěšnou podnikatelskou historii, kterou však při zakládání nové firmy nemáte, nebo ručení vaším majetkem, který v takové výši většinou také nemáte. Proto je pro start-up skoro nemožné úvěr u banky získat. V poslední době se ovšem objevují úvěry cílené přímo na startupy, které nabízejí snížené podmínky na bonitu firmy a výhodnější úrok. I přesto vás však úvěr vyjde poměrně draho a musíte nést riziko exekuce při nemožnosti splácet.

Investor

Investor neboli nejčastěji skloňované slovo v prostředí začínajících podnikatelů. Každý by rád nějakého investora měl nebo ho hledá nebo ho v budoucnu hledat chce. Ale v reálu je pouze minimum projektů financováno investory. Investoři mají nejen náročné požadavky jako zajímavý pitch deck, neprůstřelný byznys plán či finanční plán spočítaný do puntíku, ale je zde i obrovská konkurence, protože si mohou vybírat z projektů z celého světa. Zajímá je především vysoká návratnost investice a růstový potenciál s možností zahraniční expanze. Když už by se zapojení investora mohlo povést, nemusí si investor se zakladateli sednout nebo se prostě nedohodnou.

školení červen - novinky

Oproti ostatním možnostem financování vám bude investor do řízení firmy mluvit či klást podmínky. Investoři navíc očekávají za své vložené peníze často vysoký podíl ve společnosti nebo na zisku, a to v řádu desítek procent. A je otázkou, jestli ho zakladatelé obětují. Na druhou stranu, když se zapojení investora povede, posune to váš projekt raketově vpřed. Investor s sebou přináší významné znalosti a zkušenosti z podnikání, které vám pomůže zúročit i ve vašem projektu, a kopu kontaktů, bez kterých se rozvoj firmy opravdu neobejde. Navíc nemusíte investorovi splácet žádné peníze, navýší vám váš základní kapitál a vy investorovi poskytnete předem sjednanou část vašeho podílu nebo budoucích výdělků. Ať už jde o byznys anděly, private equity nebo venture kapitál, sehnat investora pro vaši firmu je však opravdu těžké.

Dotace

Jako poslední možnost přímého financování mám na svém seznamu dotace neboli zdánlivě „peníze zadarmo“. Existují dotační programy Evropské Unie na podporu konkurenceschopnosti a podnikání, stejně jako pár vybraných programů krajských měst nebo úřadů práce na založení podnikání. Získat takovou dotaci je často skoro nemožné, protože obsahuje velké množství kritérií a normální start-up všechna jednoduše nesplní. Pokud se do podmínek vejdete, stále nemáte vyhráno, protože musíte správně a bezchybně vyplnit žádost o dotaci včetně všech příloh. Na to byste však potřebovali měsíční školení. Když se vám povede tohle všechno zvládnout a váš projekt se dostane mezi vybrané, čeká vás každý měsíc reporting plnění cílů dotace, a to je nakonec práce jako každá jiná.

Autor článku

Zuzana Buchalcevová založila profesionální, avšak netradiční dárkovou službu Lískový oříšek. Věnovala se nejdříve informatické a analytické praxi v nadnárodních firmách a nyní buduje vlastní rodinnou firmu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).