Hlavní navigace

Agrární komora neodvolala silniční blokádu ani po jednání s premiérem

10. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zemědělci plánovanou pondělní blokádu neodvolali. Nepomohla ani dnešní jejich schůzka premiérem Mirkem Topolánkem, přestože se na ní dohodlo, že zemědělci obdrží od vlády na dorovnání přímých plateb zhruba 2 mld. korun. Agrární komora totiž požaduje navýšení o 2,8 miliard Kč. Schůzky se zúčastnili i ministr zemědělství Petr Gandalovič, náměstek ministra financí Eduard Janota. Za zemědělce se dostavili kromě Agrární komory též zástupci Asociace soukromého zemědělství, Společnosti mladých agrárníků ČR a Svazu marginálních oblastí.

Našli jsme řešení, které neznamená zvýšení výdajů v příštím roce, ale přesun v rámci připraveného rozpočtu a přesun prostředků z letošního roku na rok příští. A v konečném důsledku to bude znamenat téměř stoprocentní naplnění toho, co na přímé platby z národních zdrojů má jít, uvedl předseda vlády Mirek Topolánek.

První miliardu obdrží zemědělci z Pozemkového fondu, druhou by pak měli dostat z rezervy ministerstva zemědělství. Další peníze by jim pak poté mohly přijít z nevyplacených přímých plateb. Peníze z Pozemkového fondu ale musí ještě schválit poslanecká sněmovna.

Dorovnaná platba na hektar tak činí 4470 korun, což je víc než loni. Pokládám tuto nabídku za v současné ekonomické situaci za velmi vstřícnou a nevidím k protestům důvod, řekl po schůzce ministr zemědělství Petr Gandalovič.

skoleni_27_5

Někteří zemědělci byli s tímto výsledkem jednání spokojeni. Asociace soukromých zemědců to považuje za maximum možného a od případného protestu se co nejdůrazněji distancuje, řekl předseda asociace Stanislav Němec. Jeho názor sdílí i zástupci Svazu marginálních oblastí a Mladých agrárníků.

Proti návrhu se však postavila Agrární komora, která trvá na dorovnání 2,8 mld. korun. Podle jejího předsedy má vláda čas do pondělí platby přislíbit a zamezit tak protestní blokádě českých silnic. Čtěte více: Zemědělci si zoufají nad návrhem státního rozpočtu.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).