Hlavní navigace

Názory k článku Airbnb stále v hledáčku úřadů, berňáky budou sdílet data s pražským magistrátem

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 31. 8. 2018 17:05

  Pavell+ (neregistrovaný) ---.151.broadband7.iol.cz

  Ono vlastně danit pronájem přes Aibrn bylo dost obtížné. Pokud někdo danil pronájem ukázalo se, že je to špatně a měl by mit živnostenský list. Pokud měl živnostenský list na ubytovací činnost a podal ubytovanému třeba snídani, měl by mit dalši na hostinskou činnost. Nedovedu si ovšem přestavit, jak uvařit, dle všech požadovků hygieny, protokolu HCCP a dalších. Takže zase špatně. Pokud by i někdo toto, vše měl v pořádku, pak by se měl stát idetifikovanou osobou a doplatit DPH za služby přijaté mimo ČR.
  Obávám se, že zbuzerován může být tedy každý, nebo spíš velká většina uživatelů. Otázka je jak a jaký to bude mít efekt.

 • 1. 9. 2018 7:33

  Stasek (neregistrovaný) ---.opera-mini.net

  Zajimave, ze MF muze sdelovat data o konkretnich lidech (firmach) a neni vazan mlcenlivosti...

 • 1. 9. 2018 18:40

  undatra (neregistrovaný) 185.220.101.---

  Podle mě není hlavní problém v tom, že lidé nedaní příjmy z obchodů zprostředkovaných Airbnb. Vyložených daňových švindlů nebude mnoho, protože většina majitelů bytů beztak pronajímá jen ten jeden, za který splácí krvavou hypotéku a třeba zrovna nemá na splátky. Podle zdravého rozumu i daňových zákonů by se splátky považovaly za náklad a výsledek by beztak byl nula :-)

  Úřady ale hrozně štve, že se lidé obejdou bez nich. Nepotřebují licenci a registraci a kolaudaci a svolení od vrchnosti, prostě se o sebe postarají sami, od nikoho nic nechtějí a jejich zákazníci jsou spokojení. Ješitnost je ale bohužel vlastnost nejen některých lidí ale i úřadů a proto takhle vyvádějí. A já jen doufám že marně, že budou stále častěji konfrontovány s faktem, že je lidé nepotřebují, nechtějí s nimi mít nic společného a že nás nakonec přestanou otravovat. Díky množícím se celosvětovým sítím typu Airbnb, Uber ale třeba i eBay to snad nakonec vyjde :-)

 • 7. 9. 2018 9:45

  anna (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Úřady nemusí štvát nic, mělo by to štvát Vás!
  Zkuste vedle věčně ožralých turistů, denně se střídajících bydlet a vydělávat na jejich pronajímatele, který bydlí bůhvíkde a zcela a jednoduše si z Vás dělá spolutvůrce svých výdělků.Jsou jedinci, co by vzali airbnb za prd... a vyhodili z okna ven.
  Bordel, špína, nevyspání a hygiena v čudu, nahuleno , uřvano a režim jak v kempu.To jsou dnes rezidence v centru Prahy , kdy za byt jste dal nemalý peníz a chcete v něm, milej zlatej žít ! Ne živořit. Je dobře, že v Španělsku s nimi zametají.
  Chceš ubytování?Ano ?Tak jdi na hotel a nás nech spát!
  Hlavně nám do baráku nenasaď štěnice, protože deratizaci za desítky tisíc budeme platim my, ne airbnb.

 • 13. 9. 2018 9:06

  misch (neregistrovaný) ---.ext-brno.czechin.cz

  Toto dle mého nesouvisí specificky s Airbnb, ale obecně s pronajímáním bytů. Naprosto stejná situace nastane (a možná i horší, protože bude víc majitelů), když se většina majitelů bytů v bytovém domě odstěhuje, a byty pronajímají studentům. Takovým těm nenáročným, co se do dvoupokojového bytu klidně vejdou čtyři, na pořádek v domě kašlou, na ohleduplnost vůči ostatním taky ... a majitelům je to jedno, ti mají peníze, zatímco zbytek obyvatel domu má místo toho starosti. Ano, nejde typicky o centrum města, ale o okrajové části, ale výsledek je stejný :-).

  Neboli: problémy s nájemníky nevyřeší úředník, a nevidím jako užitečné dávat ty problémy za vinu konkrétní platformě.

  Nehledě na to, že "Bordel, špína, nevyspání a hygiena v čudu, nahuleno , uřvano a režim jak v kempu" u Airbnb velice brzy dožere i spoustu lidí, kteří měli trochu jinou představu o ubytování, hodnocení klesne ... a zájem taky.

 • 7. 9. 2018 13:21

  Karel (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  Úřady neštve ani tak pan Patočka, co pronajímá svůj byt v Praze, zatímco sám bydlí v Beskydech. Úřady štve pan Demiszovicz, co mu patří bytový dům a pronajímá takhle 15 bytů. Sice si odhadem přijde na 250 000 Kč měsíčně, ale daně z toho neplatí. Což v době, kdy je pronajímal normálně na smlouvu o pronájmu, tak danit musel. Smlouvy ale vypověděl, nájemníci odešli a celý dům "zeje prázdnotou". Navíc je tam trnem v oku i paní Kaplanová (toho času nezaměstnaná a na podpoře), co mu v těch bytech uklízí a on jí dává měsíčně 15 tisíc na dřevo. Oficiálně chudák ženská, co jí nikde nechtějí. Ve skutečnosti protřelá baba, co "v tom uměla chodit" už za komárů a ráda poradí triky typu "když mě pošlou na pohovor, tak si za krk naleju štamprli rumu - jsem cítit alkoholem, takže mě nevezmou. Ale ani nenadýchám, takže jsem z obliga."

  A u nás je to ještě fajn, protože je to zatím jen o daních a o penězech. Ale jsou v Evropě města, kde jsou takových podnikatelů desítky. Vlastní tisíce bytů a ty pronajímají. A kupují další, což šroubuje cenu nemovitostí i výši nájmů. A to ještě z Francie hlásí, že řada těhle majitelů není vůbec ve Francii. Jsou to cizinci třebas z Afriky, oficiálně nepodnikají a tedy ani neplatí daně. Zda jde o bílé koně, nebo skutečně bohaté cizince, co využili příležitost, se neví. Na Airbnb ty byty pronajímá někdo úplně jiný a majitel o tom buď "neví", nebo vůbec nekomunikuje. Jako sorry, ale těmhle já tleskat nebudu.

  Kdosi přirovnal Airbnb k řepce olejce - je to výhodné a tak je toho čím dál tím víc.

 • 8. 9. 2018 18:14

  the bureš stb gang (neregistrovaný) 2a02:2b88:2:----:----:----:----:----

  wow, finanší gestapo jede, Z himmlera se vyklubal pořádný ranař, takhle budeme mít finanční fašismus eins cvei.

 • 12. 9. 2018 14:01

  PP (neregistrovaný) 81.19.33.---

  Ale houbelec. Každý kdo pronajímá byty krátkodobě musí mít na tuto činnost živnostenské oprávnění a je jedno jestli jej pronajímá přes Airbnb nebo přes inzerci v novinách. Je jasné, že přes Airbnb je to snažší a tedy zapojilo se do toho více lidí. Nicméně snadněji se taková činnost také odhaluje.

 • 14. 9. 2018 8:18

  jdbfhhc (neregistrovaný) 37.48.39.---

  Jako sdilena ekonomika se necha oznacit cokoliv. Kdyz si remesnici udelaji stranky tak taky prestanou platit dane jako taxikari uberu nebo hotelieri airbank?