Hlavní navigace

Akciovky s tajnými vlastníky slaví, zákon o anonymních akciích se znovu odkládá

15. 2. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: http://www.isifa.com
Vládní návrh o regulaci anonymních akcií jde znovu k ledu. Podle oficiálních zpráv kvůli nepřítomnosti ministra spravedlnosti. Druhou možností je lobby.

Předloha regulace anonymních akcií se v Poslanecké sněmovně dostala do třetího čtení, ale tím také v tuto chvíli vše končí. Ze sněmovního jednání je celý týden omluven ministr spravedlnosti Pavel Blažek a podle nepsané úmluvy by ministr měl u konečné fáze schvalování být. Ministerstvo potvrdilo, že jeho šéf bude v práci od pondělí a zákon by se měl stihnout projednat a přijmout ještě na 51. schůzi Poslanecké sněmovny. Ukazuje se ale, že to už nebude možné, protože příští týden mají poslanci na programu ještě další dvě novely, které jsou ve třetím čtení, a další už do svého programu zařadit nezvládnou. Zvýšení transparentnosti českých akciových společností se tedy odkládá minimálně o další měsíc.

Dnes si mohou akciové společnosti vybrat, zda budou mít své akcie vydané na jméno, či anonymně na majitele. Listinné anonymní akcie proto využívá více než polovina českých akciových společností. Jedná se o společnosti, které mají důvod svou vlastnickou strukturu z jakýchkoli příčin tajit. Anonymní akcie zvyšují prostor pro korupci a umožňují praní špinavých peněz. Není u nich totiž možné dohledat konečné vlastníky. Česká republika je jedním z posledních koutů světa, která anonymní akcie firmám povoluje. Dalšími jsou ostrovní stát Nauru a Marshallovy ostrovy ležící v jižní polovině Tichého oceánu.

Vlk se nažere a koza zůstane celá

Návrh regulace anonymních akcií počítá s tím, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře nebo je v listinné podobě uložit v bankách. Ministerstvo spravedlnosti je přesvědčeno, že se tím zajistí možnost identifikovat vlastníky a informace o nich budou mít k dispozici soudci, žalobci, policisté i zadavatelé veřejných zakázek nebo poskytovatelé dotací. Pokud by akciové společnosti akcie nezapsaly nebo neuložily, cenné papíry by se rok poté, co zákon vstoupí v platnost, přeměnily na akcie na jméno. Firmy tedy své vlastníky budou muset odkrýt tak jako tak.

Ilustrační obrázek.
Autor: http://www.isifa.com

Utajení akcionáři mohou zatím dál zůstat v klidu.  

To se ale nelíbí předsedovi Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Pavlu Suchánkovi z ODS. Ten navrhl, aby dosud vydané akcie mohly dát zůstat anonymní. Firmy by musely své vlastníky odkrýt jen v případě, že by se chtěly ucházet o státní a veřejné zakázky. Suchánek svůj pohled zdůvodňuje nižšími administrativními náklady a především zachováním pravicových hodnot. Díky nim se prý nesníží konkurenceschopnost akciových společností s akciemi na majitele.

V případě přijetí zákona v podobě pozměňovacího návrhu pana poslance Suchánka by došlo ke konzervaci dosavadního stavu, který neumožňuje odhalit konečné vlastníky některých akciových společností, a tyto společnosti tak mohou být i nadále nástrojem korupčního jednání, kritizuje tento návrh právník Ekologického právního servisu Martin Fadrný.

skoleni_29_6

Litujeme, že předložený návrh nepovede ke zrušení listinných akcií a jejich plnému nahrazení elektronicky evidovanými akciemi. Elektronicky evidované akcie zvyšují transparentnost vlastnictví společností. Elektronicky evidované akcie jsou vždy dohledatelné, neboť mohou být vedeny pouze na účtech, jejichž vlastníka lze identifikovat. Elektronicky evidované akcie, se kterými se běžně obchoduje na finančních trzích, jsou bezpečnějším, pohodlnějším a levnějším prostředkem i pro podnikatelské subjekty, uvádí Karel Janeček, předseda správní rady Nadačního fondu proti korupci.

A kritikou nešetří ani opozice. Například podle poslanců za Věci veřejné by anonymní akcie měly být zrušeny úplně. Znovu se přetřásá Suchánkův výlet za golfem do Dubaje, předseda Rozpočtového výboru dodnes nedoložil, že peníze, kterými jeho asistent v hotovosti uhradil letenky, byly skutečně jeho.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).