Hlavní navigace

Alkohol, cigarety a erotiku lze kupovat až od 18. Jak to ošetřit na internetu?

13. 3. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Prodávat přes internet alkohol, cigarety či erotické zboží vypadá lehce. Jak ale zajistit, aby v e-shopu nenakupovali nezletilí, a tím prodejce neporušil zákon?

Prodávat alkohol a tabákové výrobky je možné pouze osobám starším osmnácti let. Stanoví to zákon č. 379/2005 Sb., o opatřeních před škodami způsobenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami, v platném znění. Tomuto pravidlu se nevyhne ani internetový prodejce. Zatímco v kamenné prodejně je relativně jednoduché zkontrolovat kupujícímu občanku, prodej na dálku znamená pro prodejce nástrahu.

E-shopy pravidla zazdívají

I když se zdá, že si internetoví obchodníci s pravidly prodeje zboží lidem starším osmnácti let ve skutečnosti tolik hlavu nelámou. Když se časopis dTest Občanského sdružení spotřebitelů TEST nedávno ve svém průzkumu zaměřil na online prodej alkoholu, nezískal k obchodníkům zrovna lichotivý výsledek. Ze dvanácti zkoumaných internetových obchodů jich deset porušovalo pravidla a alkohol tak u nich bez problémů mohli nakoupit i neplnoletí zákazníci. Většina obchodů se spokojila s tím, že kupující na dotaz, zda je plnoletý, odpověděl, že ano, komentoval výsledky průzkumu Lukáš Zelený, jeho autor a právní poradce časopisu dTest.

Jan Votočka z PR – poradenského oddělení dTestu přitom dodává, že sdružení namátkou zkoumalo také prodejce tabákových výrobků a dalšího zboží, které není neomezeně prodejné. Bohužel musím konstatovat, že obecně 90 % z těchto obchodů, nedodržuje platnou legislativu a v tomto směru zejména dostatečně nezabezpečuje, kdo je konečným kupujícím. Lze tedy říci, že mnoho českých e-shopů nabízejících dané zboží porušuje vědomě zákon, říká jednoznačně pro server Podnikatel.cz. E-shopy přitom nepopírají, že o porušování pravidel vědí.

Vstup na vlastní nebezpečí?

Podobné pravidlo, tedy prodej od osmnácti let, platí také pro obchody, které se pohybují v oblasti erotiky a prodávají příkladně erotické pomůcky. Ani toto zboží nesmí nakupovat lidé mladší 18 let. Server Podnikatel.cz porovnal dva větší a poměrně známé e-shopy, Růžový slon a Eroticcity, a zjišťoval, jak na prodej lidem nad 18 let upozorňují.

Růžový slon zákazníka vyskakovacím bannerem upozorňuje, že je obchod určený pouze pro starší 18 let a každý musí odkliknout, že je plnoletý a může tedy vstoupit. Na webu je pak uvedeno, že je web ruzovyslon.cz určen pouze pro osoby starší 18 let. Obsahuje erotickou a sexuální tématiku.

Také Eroticcity na webu upozorňuje, že je jeho prezentace určená pouze plnoletým. A vyzývá: Vstupem na následující stránky souhlasíte bezvýhradně s tím, že: sexuálně orientované materiály zde obsažené slouží výhradně pro vaši osobní potřebu (…) a že na uvedené stránky vstupujete dobrovolně. Rovněž souhlasíte s tím, že neumožníte přístup ke zde vystaveným materiálům osobám mladším osmnácti let. V případě, že se dostanete do rozporu s některým z výše uvedených pravidel, naše stránky, prosíme, opusťte. Kvůli potvrzení o plnoletosti zákazník nikam klikat nemusí. Čtěte také: Tolerujete zaměstnancům kuřácké pauzy? Kuřárny přitom povinné nejsou

Nechat odkliknout 18 nestačí

Jenže ani nechat si na e-shopu odkliknout věk, nestačí. Pokud prodejce odešle balík se zbožím Českou poštou, PPL nebo přes jinou doručovací společnost, nemůže si být zdaleka jistý, že se odeslané zboží nedostane do rukou nezletilého zákazníka. Dva obchody s alkoholem, které ve zmíněném testu uspěly, přitom využívají vlastní přepravní společnost, která může při přebírání zboží přímo zkontrolovat věk kupujícího. Čtěte více: Prodáváte alkohol přes internet? S nezletilými zákazníky si koledujete

Vlastní přeprava nebo lepší smlouvy

Co by měl tedy e-shop s takovým zbožím zajistit, aby se jeho zboží skutečně dostalo do ruky jen tomu, komu má? Podle Jana Votočky v první řadě kontrolovat věk odběratele. Není vždy nutné mít vlastní doručovací službu, řešením také je nastavit lepší smluvní vztah s doručovatelem. Doručovatel by měl dle smlouvy povinnost zkontrolovat věk kupujícího s ohledem na danou zásilku, třeba i pod hrozbou smluvní pokuty ze strany prodávajícího doručovateli (zvláště vezmeme-li v úvahu, že doručovatelé stejně k předání věci požadují občanský průkaz kupujícího), uvádí. Další možnost je vylepšit registrační systém zákazníků.

Takovou možnost zvolil například e-shop Potravinydomu.cz. V něm si totiž výrobky, jejichž nákup může uskutečnit jen kupující starší 18 let, nakoupí pouze předem registrovaní zákazníci. Obchod má také v obchodních podmínkách tučně uvedenou následující klauzuli: Nákup alkoholu a tabákových výrobků není umožněn osobám mladším 18 let, nákup těchto produktů je podmíněn bez výjimky registrací. V případě, že vznikne při předání zboží pochybnost o tom, že zákazník není starší 18 let, nebude mu zboží předáno.

Kontrolovat e-shop může ČOIka i policie

Jak ukazují zjištění České obchodní inspekce, e-shopy porušují nejen pravidla týkající se prodeje vybraného zboží pouze zletilým, ale i obecná pravidla pro prodej na internetu. Česká obchodní inspekce loni kontrolovala celkem 1021 e-shopů napříč trhem, tedy s různým zaměřením, a porušení legislativy nalezla u celých tří čtvrtin z nich. Nejčastěji e-shopy využívaly nekalé obchodní praktiky, dále řádně spotřebitele neinformovaly o právech na reklamaci a v neposlední řadě také nevyřizovaly reklamace ve stanovené lhůtě.

Jana Jelínková z oddělení pro komunikaci a styk s veřejností České obchodní inspekce přitom upozorňuje, že ČOIka u e-shopů kontroluje jen oblast práv spotřebitele, jako je například právě informační povinnost e-shopů nebo poctivost prodeje. Podnikateli při nesprávném prodeji alkoholu, tabákových výrobků nebo erotického zboží navíc hrozí kontrola z obce v přenesené působnosti, od městské či obecní policie, nebo Policie České republiky.

Foto: www.isifa.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).