Hlavní navigace

Finanční a realitní americké trhy čekají v příštím roce velmi krušné časy

10. 12. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Finanční a realitní trhy v Americe si roce 2009 sáhnou na dno, vyplývá ze zprávy Emerging Trends in Real Estate 2009, zveřejněnou Urban Land Institute (ULI) a Pricewaterhou­seCoopers (PwC). Stejně by se jim mělo vést i po většinu dalšího roku, což podle zprávy povede k poklesu hodnoty nemovitostí.

Zpráva Emerging Trends in Real Estate 2009, zveřejněná ULI a PwC předpovídá americkým finančním a realitním trhům krušné časy. Na své dno by si měly sáhnout během roku 2009 i po většinu toho dalšího. Přinést by to s sebou mělo snížení hodnoty nemovitostí, frekventovanějšími případy odebrání majetku pro nesplácení hypotečních úvěrů a špatný stav ekonomiky. Pro oblast České republiky nemá zpráva rovněž mnoho slov útěchy. Očekává vyšší „důraz na kvalitu“ a pozornost zaměřenou na „řízení aktiv a nemovitého majetku a strategií jeho pronájmu“. Trhy komerčních nemovitostí by se s obtížnou situací měly vyrovnat rychleji než residenční nemovitosti. Obrat k lepšímu by měl nastat až během roku 2010.

Tip do článku - EBF spíkři 1

Dopad globální krize na likviditu podniků bude pokračovat a bude mít dopad na český a další středo a východoevropské trhy. Finanční ústavy potřebují obnovit důvěru ve své služby pro „nakopnutí“ k ozdravení trhů. Bude zajímavé sledovat, zda se místní trhy, z nichž většina má nyní silnější základy a nižší míru chápání stávající krize, budou moci ozdravit a vrátit do původního stavu rychleji, než obdobné trhy v USA, uvedl Richard Jones, vedoucí skupiny pro nemovitosti v ČR z Pricewaterhou­seCoopers.

Podle dalších předpokladů zveřejněné analýzy by se měly finanční ústavy zbavovat rizikových úvěrů například prostřednictvím dražby a investoři snižovat svou obchodní aktivitu. Závěr zprávy je však optimistický. Trhy s nemovitostmi jsou cyklické a vždy se zotavily. Zotaví se i tentokrát, ale nikoliv v blízké době, komentoval výsledky Tim Conlon, partner a vedoucí sektoru nemovitostí v USA společnosti Pricewaterhou­seCoopers s tím, že i přes nepříznivou situaci očekává ziskovost trpělivých, disciplinovaných a dlouhodobých investorů.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).