Hlavní navigace

exPRESS: Ameriku povede Obama, skutečně přinese změnu?

8. 11. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Občané Spojených států rozhodli, novým americkým prezidentem bude Barack Obama. Mnoho státníků neskrývalo blažený úsměv. Čekají, že s Obamou navážou dialog tam, kde to s Bushem skřípalo.

Nový prezidentem Spojených států bude Barack Obama »

Do křesla amerického prezidenta usedne Barack Obama. Ten po uzavření volebních místností se dostal do vedení v méně důležitých státech USA. Následně americká zpravodajská stanice CNN potvrdila, že jeho vítězné tažení nabírá na obrátkách potom, co oznámila jeho předpokládané vítězství ve čtyřech klíčových státech, kterými je Pensylvánie, Virginie, Ohio a Florida. Svou porážku následně uznal i jeho protikandidát John McCain, který následně Obamovi poblahopřál. Ke gratulacím se připojil i současný prezident George Bush.

exPRESS - Koleje 01
Finanční krize

Vídeňská burza zakoupila svoji pražskou kolegyni

Skoupila její 92,4% podíl. Celý obchod ještě musí potvrdit regulátor. Pokud tak učiní, stane se Vídeň majoritním vlastníkem pražské burzy.

Všechny tuzemské banky kromě ČSOB zvýšily svůj zisk

Banky v České republice finanční krize prozatím nezasáhla. Vyplývá to z výsledků jejich hospodaření za prvních 9 měsíců tohoto roku, které bankovní instituty zveřejnily tento týden. Kromě ČSOB všechny banky navýšily meziročně svůj zisk. I ČSOB, která jako jediná měla pokles zisku, ale celkově zaznamenala kladnou bilanci.

EU schválila Sarkozyho plán na reorganizaci globálního finančního trhu

Globální finanční trh tak čeká pravděpodobně reforma, ne-li dokonce reorganizace.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Podnikatelům překáží složitá administrativa a nadměrná byrokracie

Hospodářská komora České republiky (HKČR) učinila průzkum, ve kterém zjišťovala, co považují české firmy za největší překážky podnikání. První post si stále drží nadměrná administrativa a byrokracie, dalším problémem je složitá legislativa a vymahatelnost prá­va.

Ministerstvo uvolní pro podnikatele více peněz

Ministerstvo průmyslu a obchodu uvolní v roce 2009 a 2010 více prostředků z Operačního programu Podnikání a inovace, než mělo původně v plánu. Chce tak povzbudit firmy, které mají nyní problém získat bankovní úvěr.

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

ČNB snížila úrokové sazby, podnikatelům zlevní úvěry

I přes neustále ujišťování centrální banky, že Česku vážněji finanční krize, se banka překvapivě rozhodla snížit úrokové sazby o 0,75 %. Očekávalo se přitom, že pokles bude pouze o čtvrt procentního bodu. Hlavní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak v současnosti činí 2,75 %.

Pojišťovny zatím nebudou pokutovat řidiče, kteří nepřezuli na zimní pneumatiky

Povinnost přezutí se vztahuje na období od 1. listopadu do 30. dubna na vyznačených úsecích silnic.

školení červen 22 - tip do článku

Nebankovní úvěry rostly i přes zpomalený růst ekonomiky

V první až třetím čtvrtletí navýšily nebankovní finanční domy objem obchodů. Vzrostl nejen objem spotřebitelských úvěrů (meziročně o 15,3 %), ale i factoringu (14 %) a úvěrů pro podnikatele. Právě ty zaznamenaly nárůst nejvyšší, celkem o 45,3 %.

Víkendová Bomba

Výběr nejlepšího týdenního videa ze serveru Bomba.cz

Barack Obama: Vítězný projev z Chicaga

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).