Hlavní navigace

AMSP k záchraně podnikání: Omezte kontroly v postižených provozech a další

13. 10. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Na chybějící podporu podnikatelů, které postihla nová protiepidemická opatření, upozorňuje také Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR apeluje na vládu hlavně s tím, aby se snažila udržet cash v podnikání. A stejně jako Hospodářská komora ČR navrhuje celou řadu podpor.  

Návrhy AMSP ČR: 

 • Pro OSVČ „pětadvacítku“ – bylo rychlé a funkční, tedy nevymýšlet nic nového, je třeba rozjet spotřebu. ALE neomezovat jako jaře a nechat zde možnost si k „25“ přivydělat brigádně.
 • Obnovení ošetřovného pro OSVČ.
 • Odpuštění sociálního pojištění – vybrané obory v potížích, nemá to být success fee, ale možnost podpořit firmy, které mají náhlý problém ve spojení s covid (tedy Antivirus C), jinak rozhodně prodloužit Antivirus A i B aspoň do 31. 12. 2020.
 • Antivirus A upravit pro gastro na 100% náhradu i pro provozy s výdejním okénkem. Následně smysluplný kurzarbeit. Kdyby byl Antivirus C neprůchozí, tak varianta: malé firmy do 50 zaměstnanců 100% náhrada soc. poj., střední firmy (do 250 zaměstnanců) 50 % náhrada soc. poj. za zaměstnance.
 • Kompenzovat náklady na náhradu mzdy (nemocenskou) na zaměstnance v karanténě. Je to velmi nákladné. Firmy platí prvních 14 dní – tj. celou karanténu, i opakovaně.
 • Pro udržení cash by také rozhodně pomohlo uvolnit trh okamžitým propouštěním zaměstnanců postižených oborů s přechodem na úřad práce, který by platil podporu hned od prvního dne, podnikatelé tak vypadnou ze schématu odstupného, které je jinak finančně naprosto zdrtí (jde vlastně o 5 mezd), umožní jim to rychle nastartovat a ušetřit cash.
 • Prodloužení COVID Nájemného.
 • Podpůrný program pro gastro – á la COVID Lázně, COVID Ubytování. Jak uvádí AMSP, banky jim nechtějí půjčovat, jsou zcela na dně. Snížení DPH, i na take away, vouchery s dotací státu 50 % na jídlo (UK model) – skrze EET, odklad daňových plateb, obnova poptávky formou marketingové kampaně – kampaň Bezpečná restaurace, Národní program pro gastronomii.
 • Moratorium na úvěry – vrátit se k němu, otázkou je postoj bank.
 • Kontroly v provozech v potížích – omezit nebo snížit po dobu nezbytně nutnou v postižených provozech kontroly ze strany státu.
 • Nastartovat ve střednědobém horizontu COVID Invest, ale bezúročný – zejména pak investice do nástrojového vybavení (pomůže rozšířit produktové portfolio), technologický upgrade (stroj, lepší SW, digitalizace…), do vývoje finálních produktů s vyšší přidanou hodnotou.

Co je zakázáno a na co mám nárok?

Tady je přehled všech opatření, která jsou platná pro podnikatele i veřejnost. Přečtěte si také seznam všech podpor, které lze ještě aktuálně čerpat. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).