Hlavní navigace

Analytici kritizují opatření Evropské komise

31. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Rozhodnutí Evropské komise povolit členských státům překročení rozpočtových schodků je podle oslovených analytiků velmi nešťastným řešením, oznámila dnes agentura Mediafax. Státy tak mohou učinit v případě, že budou chtít zabránit zpomalení ekonomického růstu způsobené finanční krizí. Opatření se tak staví nespravedlivě k těm zemím, které svou rozpočtovou politiku vedou disciplinovaně.

Analytici oslovení agenturou Mediafax se shodují v názoru, že opatření Evropské komise o povolení překročit rozpočtový schodek není správné. Členské státy EU tak mohou učinit aby podpořily zpomalující ekonomiku díky finanční krizi. To je však dle analytiků nespravedlivé vůči těm státům, které svou rozpočtovou politiku vedly dosud disciplinovaně a nastavená pravidla dodržovaly. Aby hospodářský systém zemí fungoval, jsou zapotřebí určité limity, uvolněná rozpočtová politika přináší rizika, vysvětlil pro Mediafax Petr Sklenář, analytik společnosti Atlantik.

" Tím, že Evropská komise poleví ze zásad, dává najevo, že úlevy budou i v budoucnu běžné," uvedl pro Mediafax David Marek, hlavní analytik Patria Finance. Této výhody využijí hlavně ty země, které vedly rozvolněnou fiskální politiku a doplatí na to ti, kteří se chovali disciplinovaně, uzavřel. Tato nastavená pravidla spravuje v EU Pakt stability a růstu. Nejvíce zavazuje země eurozóny například nařízením o maximálním ročním schodku do 3 % HDP nebo celkovém zadlužení země nižším než je 60 % HDP.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).