Hlavní navigace

HN: Analytici předpokládají, že se ČNB ke snižování sazeb také přidá

5. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Analytici předpokládají, že Česká národní banka bude v dohledné době trend snižování sazeb následovat a srazí svou hlavní úrokovou sazbu o půl procentního bodu, informuje deník Hospodářské noviny. Usoudili tak po důrazném snižování sazeb Evropské centrální banky (ECB), Bank of England a švédské Riksbank.

ECB, Bank of England i švédská Riksbank včera přikročily k důraznému snižování sazeb. Analytici proto předpokládají, že ke stejnému kroku se zanedlouho odhodlá i česká centrální banka, neboť ECB oficiálně předpověděla eurozóně recesi a nyní se banky snaží tímto opatřením zmírnit její první dopady způsobené světovou finanční krizí. Na eurozóně jsme závislí z titulu exportů, uvedl Jan Vejmělek, analytik Komerční banky.

Dosud mělo Česko nejnižší sazby v Evropské unii, na úrovni 2,75 %. Po včerejšku už tomu tak není. ECB je po snížení se svou sazbou na 2,5 % a švédská a britská centrální banka je srazily až na 2% úroveň. Bankovní rada, na které by se o sazbách mohlo rozhodnout zasedá 17. prosince.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).