Hlavní navigace

Anonymní akcie zůstávají v oblibě, u poloviny akciovek nezjistíte vlastníka

15. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.sxc.hu
Přestože se o zrušení anonymních akcií hovoří již řadu let, „skutek stále utek“. Mezi podnikateli se navíc anonymní akcie těší stále velké oblibě.

Přes polovinu tuzemských akciových společností má stále utajené vlastníky. Navzdory tlaku na zákaz listinných akcií na majitele zůstává tato forma akcií pro podnikatele nejoblíbenější. Vyplývá to z analýzy struktury tuzemských akciových společností podle podoby a formy vydaných akcií, kterou zveřejnila Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA).

Podnikatelé nepodlehli obavám ze zákazu listinných akcií na majitele a negativní společenské objednávce, a stejně jako v předchozích letech preferují anonymní akcie zejména díky snadné převoditelnosti, nízkým administrativním a finančním nákladům, stejně jako možnosti skrýt skutečné vlastníky, komentuje výsledky studie analytička agentury ČEKIA Petra Štěpánová, která  zároveň upozorňuje, že anonymní akcie mohou nahrávat korupci.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.sxc.hu

U poloviny akciových společností vlastníka nezjistíte.

Naprostá většina společností (96 %) z celkového počtu 25 081 akciovek, které jsou registrovány v Česku, má akcie v listinné podobě. Ve zhruba 53,5 % případů se jedná o listinné akcie na majitele (doručitele), které vlastníkům umožňují zůstat v anonymitě. Listinné akcie na jméno má naopak vydáno 42 % akciových společností. Zaknihované akcie v České republice vydalo méně než 5 % akciových společností. Zpravidla se jedná o firmy, které se zúčastnily kuponové privatizace nebo později vstoupily na burzovní či mimoburzovní trh, doplnila Petra Štepánová.

MM_socky3

Podaří se anonymní akcie omezit?

O omezení listinných akcií na majitele se přitom hovoří už několik let, jelikož utajení vlastníků usnadňuje korupční jednání. Do poslanecké sněmovny se dostalo hned několik návrhů, které anonymní akcie zakazovaly, nikdy však nedošlo k jejich schválení. Také v současnosti ve sněmovně leží zákon, který si problematiku anonynmní akcií bere na paškál. Jedná se o vládní návrh zákona o některých opatřeních ke zvýšení transparentnosti akciových společností.

Zákon sice počítá s tím, že by akcie na majitele zůstaly zachovány, avšak jejich vlastníci by měli povinnost je zaknihovat (registravoat) u centrálního depozitáře, nebo je imobilizovat (fyzicky uložit) u banky. Akciová společnost, která by chtěla mít akcie na majitele, by si musela vybrat jednu z těchto variant. Jak zaknihování, tak imobilizace akcií by provázela identifikace vlastníka akcií centrálním depozitářem či bankou. Tato identifikace umožňuje využití pro orgány činné v trestním řízení, jakož i další dozorové a správní orgány, zadavatele veřejných zakázek, poskytovatele dotací a grantů a další subjekty, o nichž to z určitých důvodů stanoví zvláštní zákony. Převod práva vlastnického k zaknihovaným nebo imobilizovaným akciím je vázán na změnu zápisu vlastníka u centrálního depozitáře či banky, uvádí se v důvodové zprávě k zákonu. Norma zatím prošla prvním čtením a v současnosti čeká na projednání ústavně právního výboru.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).