Hlavní navigace

Anonymní firmy opět ve hře o veřejné zakázky

9. 12. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Společnosti s anonymními akciemi se budou moci ucházet o veřejné zakázky. Ovšem s určitými omezeními. Sněmovna tento týden přehlasovala Senát, který žádal omezení vypustit úplně. Novela o veřejných zakázkách tak zmírňuje sporné ustanovení. To od poloviny září zcela vylučuje společnosti s neznámými vlastníky z veřejných tendrů. Informuje ČTK.

Poslanci totiž chtěli již začátkem roku vyloučit z veřejných zakázek firmy, u kterých není jasné, kdo je vlastní a kdo je řídí. Do návrhu se ale vloudila chyba, vypadlo důležité slovo „s listinnými akciemi na majitele". Jak uvádí Aktuálně.cz, místo, aby zamezili přístup k veřejným soutěžím jen neprůhledným firmám, zatrhli to i takovým, které mají akcie zaknihované nebo s nimi obchodují na burze. Majitel je tudíž jasný, a to i v případě velkých zahraničních společností.

Jestliže předlohu novely podepíše prezident, budou muset například firmy hlásící se o veřejnou zakázku předkládat seznam všech svých akcionářů s podílem nad deset procent.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).