Hlavní navigace

„Antibabiš“ se posouvá. Podle Senátu má zákon platit až od září

19. 10. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.mfcr.cz, podle licence: Rights Managed
Senátoři dnes projednávali zpřísnění zákona o střetu zájmů. Původně poslanci navrhovaný termín se mění. Omezení podnikání členů vlády začne platit v září 2017.

Na základě novely zákona o střetu zájmů mají být všechny firmy, v nichž má člen vlády 25 a více procent, vyřazeny ze soutěží o veřejné zakázky. Nebudou mít nárok na dotace. Zároveň zakazuje novým členům vlády vlastnit jakýkoli podíl v domě, který provozuje tištěná, rozhlasová nebo televizní média.

Navrhovatelem zpřísnění zákona o střetu zájmů je ministr pro lidská práva Jiří Diensbier. Chybí jakýkoli dozor nad dodržováním zákona, aplikace je roztříštěná, pronesl dnes v Senátu. 

Norma se dotýká především ministra financí Andreje Babiše, který je majitelem vydavatelství MAFRA, pod které spadají například deníky MF Dnes, Lidové noviny, rádio Impuls či hudební stanice Óčko, a koncernu Agrofert. 

Omezí to Babiše, či nikoli?

O možných dopadech zákona o střetu zájmů na podnikání ministertsva financí Andreje Babiše jsme na serveru Podnikatel.cz psali již dříve. Přečtěte si komentář redaktora Daniela Morávka Pokrytectví koalice. „Lex Babiš“ Babiše neomezí, paradoxně mu spíše může pomoct

Jak autor zmiňuje v textu, podle některých komentátorů nebo politiků je přínosem normy, že jasně řekne, co je správné a co ne, a že nezáleží, že to jde obejít. Jenže toto tvrzení má několik háčků. Předně, zákon říká, že ministr nebude moct vlastnit média a ucházet se o zakázky. Samotné vlastnictví ale přitom není hlavním problémem, tím je již zmíněná možnost ovlivňování médií a dotací ve svůj prospěch.

V rozpravě své rozpoložení nad samotným zákonem vyjádřila například senátorka Zuzana Baudyšová: Jsme-li kolegové, měli bychom zachovat alespoň elementární vztahy a nečinit si naschvály. 

Je to paskvil?

Podle slov senátora Radka Martínka si poslanci ve svaté válce s Andrejem Babišem vůbec nepřečetli, co dělají a budou se divit: Budu hlasovat proto, aby se to vrátilo do Poslanecké sněmovny, ať si to tam ještě jednou projednají. Ale Babiše nelituju. Nejradši bych pro tento zákon nehlasoval, budu alespoň hlasovat pro pozměňovací návrhy. Je to paskvil.

Přes celou řadu výhrad se k podpoře návrhu přiklonil senátor Jiří Čunek. Ve svém vyjádření zmínil, že se výhoda ve vlastnění mediálních nástrojů nachází v tom, že má člověk, v tomto případě Andrej Babiš, možnost nepravdivé informace v jednom článku vysvětlit v článku jiném.

Zpřísnění zákona o střetu zájmů má platit od září

Senát dnes rozhodl, že se zpřísnění zákona o střetu zájmů, kterým se omezuje podnikání členů vlády, posouvá z původně navrhovaného termínu 1. ledna 2017 na září 2017. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).