Hlavní navigace

Apple zvládá marketing na jedničku, atmosféra kolem tabletu začíná houstnout

Autor: 258398
Zdeněk Růžička

Středa, 27. leden je vymodleným dnem pro všechny fanoušky produktů od společnosti Apple. Ta v tento den oficiálně představí své novinky a na internetu již kolují všemožné zprávy o tom, co se letos objeví. Takové P.R. by si přála každá společnost.

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Tablety se v poslední době dostávají do popředí a není divu, že byly jednou z nejočekávanějších atrakcí největšího světového veletrhu spotřební elektroniky Consumer Electronics Show (CES), který se tento rok konal v Las Vegas. Microsoft ve spolupráci s firmou Hewlett-Packard (HP) představil svůj malý počítač s dotykovým displejem. Tabletů je na trhu spousta, a to již několik let. Od chvíle, kdy se začalo mluvit o tabletu od firmy Apple, je zrak veřejnosti upínán k těmto malým počítačům více, než je zvykem.

Tablety se na světovém trhu pohybují již několik desítek let. Průměrný český uživatel však s těmito malými počítači s dotykovým ovládáním do styku nepřišel. Důvodem náhlého nárůstu popularity těchto zařízení je podle analytiků fakt, že firma Apple pozvolna vypouští na veřejnost střípky informací týkajících se jejich vlastního tabletu. Microsoft, HP, ale i třeba Lenovo přišli s novými koncepty svých vlastních malých počítačů, vyplňujících pomyslnou propast mezi chytrými telefony a laptopy. Nikdo však neočekává, že zájem o tyto výrobky bude příliš vysoký. Potvrdil to pro agenturu Reuters Roger Kay z Endpoint Technologies: Slonem v místnosti je samozřejmě Apple. Ostatní výrobci se snaží dát to dohromady, než přijde Apple a definuje trh.

Apple a vášnivé spekulace

Firma Apple zatím neoznámila žádné konkrétní informace ohledně připravovaného produktu, který by měl být největším trhákem od doby, kdy byl uveden na trh telefon iPhone. V éteru je mnoho informací, ale nikdo si není jistý, zda jsou alespoň některé z nich založeny na faktech. Základna fanoušků společnosti Apple se sama stará o tu nejlepší reklamu, která nemá obdoby. Na internetu se objevil nespočet stránek, kde uživatelé vášnivě spekulují o tom, co s sebou jablíčkový tablet přinese.

Anketa

Našli byste uplatnění pro tablet?

Jaký by měl tablet od Applu být?

Podle dostupných informací půjde více o příbuzného současným iPhonům než klasickým přenosným počítačům. Má být postaven na stejné procesorové platformě, má používat stejný operační systém nebo z něj alespoň vycházet. Nedá se tedy očekávat, že by šlo o mobilní počítač řady MacBook s dotekovým displejem a bez klávesnice. Čtěte více: Tele- a videokonference mohou podnikateli šetřit cestovné

Tento krok – tedy použití platformy iPhone – se zdá být jako velmi logický: systém použitý u těchto produktů je přizpůsoben pro ovládání prostřednictvím dotekových displejů, uživatelé jsou jeho ergonomií povětšinou spokojeni a je dobře odladěn pro mobilní použití, upřesnil pro business server Podnikatel.cz Vláďa Janeček ze serveru SuperApple.cz. Ten zároveň upozornil, že noví uživatelé získají přístup k obchodu App Store, ze kterého mohou okamžitě a jednoduše doinstalovávat další aplikace. Těch je již nyní k dispozici několik set tisíc, což dává produktu od Apple jedinečnou konkurenční výhodu, doplnil Janeček. Není zatím jasné, zda Apple vsadí na vzhled a přizpůsobí se průměrně náročnému uživateli, nebo zda se pokusí zalíbit i těm nejnáročnějším. Odhadovaná cena je v přepočtu zhruba 18 000 korun. Čtěte více: Jana Vyhlídalová: Boom mobilního marketingu nastane nejdříve v roce 2011

Tipy a triky pro vaše nakousnutá jablka nabízí jablečný magazín SuperApple.cz
SuperApple.cz logo

Mnoho uživatelů si výrobky od firmy Apple pochvalují. Najde se však i mnoho takových, kteří budou oponovat, že bez operačního systému Windows je pro ně počítač bezcenný. Věčná válka mezi těmito dvěma tábory se jistě přesune i na pole tabletů. Nutno podotknout, že Microsoft hodlá dozajista využít spekulací ohledně Apple tabletu ve svůj prospěch a tak nedočkavosti uživatelů přišel naproti vydáním svého vlastního malého počítače. Prezentace zařízení od firmy Microsoft na veletrhu CES byla působivá a narušil ji snad jen krátký výpadek proudu při samotné prezentaci.

BRAND20_retro tip

Tablet se systémem Windows

Na veletrhu CES se tento rok sešlo přes 2800 firem, které nabídly přes 20 000 produktů. Největší účast byla zaznamenána ze strany amerických společností, ale pozadu nezůstaly ani asijské koncerny jako LG Electronics, který společně s Panasonic předvedl televizory s vysokým rozlišením obrazu vybavené internetovým voláním Skype.

Technologie je vyvíjena stále rychleji a trendy se neustále mění. Není tomu tak dávno, co podnikatele charakterizovalo handsfree zavěšené za uchem. Dnešní profil je samozřejmě odlišný. Na scénu se dostaly chytré mobilní telefony a laptopy. Jaký bude další trend, nastínil veletrh CES a příští týden upřesní také oficiální prezentace nových produktů od společnosti Apple.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).