Hlavní navigace

ArcelorMittal vstoupí na ruský trh koupí tří sibiřských dolů

1. 2. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Světový hutní gigant ArcelorMittal koupí tři sibiřské uhelné doly a zaplatí za ně dosavadnímu vlastníkovi, výrobci oceli Severstal a jeho partnerské firmě, 720 milionů dolarů. Vstoupí tak na ruský trh. Uvedl to server iHNed.cz s odkazem na zprávu od největší hutní společnosti světa. U všech dolů dohromady se odhaduje celková rezerva přes 140 milionů tun, přičemž vytěženo bylo zatím 3,14 milionu tun. Společnost Arcelor Mittal však navíc získala ještě práva na průzkum a těžbu na ložisku Žernovskaja-3. Zde by mělo být dalších 46 milionů tun.

Podle analytiků je vstup společnosti ArcelorMittal strategickým rozhodnutím, neboť tak zvýší přístup ke klíčové surovině. Přesto se však předpokládá, že ceny uhlí zůstanou vysoké, neboť vývoz uhlí z Číny a Jihoafrické republiky je nyní ochromen energetickou krizí. A u ostatních tradičních vývozků, jako je např. Indonésie, roste výrazně domácí poptávka. Rusko je na třetím místě za Austrálií a Indonésií, co se týče exportu uhlí. V těžbě uhlí je globálně na pátém místě.

ArcelorMittal je vlastníkem největší české hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava, bývalé Nové huti. Koupí sibiřských dolů podle šéfa firmy Lakshmia Mittala výrazně zvýší svou soběstačnost v koksovatelném uhlí z nynějších asi deseti procent.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).