Hlavní navigace

Ať se #EET týká jen měsíčních plátců DPH, žádá hejtman. Babiš je proti

24. 6. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

EET by se měla týkat jen měsíčních plátců DPH, drobné živnostníky by totiž nemohla nevratně poškodit, tvrdí hejtman Libereckého kraje. Babiš s tím nesouhlasí.

Vedení Libereckého kraje (hejtmanem je Martin Půta (STAN)) navrhuje, aby se elektronická evidence tržeb (EET) týkala jen všech právnických osob a jen některých podnikajících fyzických osob. Konkrétně těch, kteří jsou současně plátci DPH a jejich zdaňovacím obdobím je kalendářní měsíc. S návrhem ovšem nesouhlasí ministerstvo financí, podle kterého by pak EET ztrácela smysl.

Liberecký hejtman chce EET jen pro měsíční plátce DPH

Poslanecká sněmovna již načetla návrh novely zákona o evidenci tržeb, který připravilo vedení Libereckého kraje. Novela počítá s tím, že by se povinnost uskutečňovat evidenci stanovených tržeb vztahovala pouze na ty poplatníky daně z příjmů fyzických osob, které jsou současně plátci DPH a jejich zdaňovacím obdobím podle § 99 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (DPH) je kalendářní měsíc.

Podle autorů novely je dopad zákona o evidenci tržeb pro drobné živnostníky významný, zejména z důvodu administrativní, technologické, ale i finanční zátěže, která tato úprava pro tyto subjekty v současnosti předjímá. Řada starostů obcí a měst z území navrhovatele identifikovala vážné obavy těchto živnostníků, kteří svou živnost raději ke konci letošního roku ukončí, než aby podléhali této další byrokratické povinnosti. Hlavními důvody jsou věk, technologická náročnost či finanční dopad na jejich živnost, uvádí se v důvodové zprávě k novele.

V souhrnu se podle předkladatelů jedná o významný počet živnostníků, jejichž roční obrat přitom nepřesáhne limit 10 mil. Kč a kteří splňují i další podmínky uvedené v ust. § 99a odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, typicky provozovatelů restaurací, drobných prodejců, kadeřníků a celé řady dalších profesí. Tyto osoby, jejichž zdaňovacím obdobím pro účely DPH není kalendářní měsíc, proto předkladatel navrhuje z definice subjektů evidence tržeb vyjmout, píše se v důvodové zprávě.

Babiš se staví proti

Návrh se ovšem nezamlouvá ministru financí Andreji Babišovi, podle kterého by tím ztrácela EET smysl. Copak ti, kteří dnes mají těch 10 milionů ročně ale v přiznání to „odrbou“ a prezentují se jako nuzáci, kteří si nevydělají ani na Velorex, dojdou po zavedení EET prozření, přiznají své skutečné příjmy a do evidence se dobrovolně zapojí? Tomu snad nemůže věřit ani pan Půta, komentoval Babiš.

Podle Babiše nemá finanční správa kouzelný proutek, který by oddělil ty skutečně úspěšné od těch skutečně méně úspěšných. „Pak by se dalo o takové výjimce uvažovat. Jenže to bychom zase nepotřebovali evidenci tržeb,“ doplnil Babiš.

Návrh Libereckého kraje však není jediný. Upravit EET chce i vládní KDU-ČSL nebo opoziční TOP 09. Samo ministerstvo pak plánuje zavést od příštího března účinkovou loterii.

Čtěte více: 4 velké změny, které se týkají elektronické evidence tržeb (#EET)

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).