Hlavní navigace

Češi: Reformy ano, ale ať je neplatíme my

7. 7. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Čechům není lhostejný stav veřejných financí, avšak snižování státního dluhu by se nemělo týkat jejich peněženek. Čtyři pětiny občanů podporují vyšší zdanění loterií a hazardu. Podporu populace má i progresivní zdanění (podle 56 % populace by výrazně přispělo ke snížení státního dluhu) a zvýšení daní firmám (48 %). Vyplývá to z aktuálního průzkumu výzkumné agentury Ipsos Tambor.

Zatímco v případě zdanění hazardu a progresivity daní jsou Češi pro, naprostá většina lidí (95 %) se staví proti snížení penzijního připojištění a stavební spoření. O něco menší podporu (83 %) má zachování daňového zvýhodnění stravenek a možnost odečítat úroky z hypoték od daňového základu. S placením poplatků ve zdravotnictví pak nesouhlasí 71 % respondentů a 61 % lidí se nelíbí sjednocení sazeb DPH.

Z výzkumu vyplývá, že populace je velmi citlivá na vše, co se dotýká jejich peněženky. Proto je, vedle často diskutovaných poplatků ve zdravotnictví, logicky proti jakýmkoliv krokům státu, které by omezily či zrušily příspěvky na penzijní připojištění a stavební spoření, komentuje výsledky výzkumu Tomáš Macků, Research & Communication Di­rector výzkumné agentury Ipsos.

Průzkum dále ukázal, že pokud by v současnosti proběhly volby, občané by byli opět nejvíce citliví na to, jak se politické strany postaví k poplatkům ve zdravotnictví. Pro tři pětiny voličů by se záměr politické strany zvýšit poplatky ve zdravotnictví stal důvodem tuto stranu nevolit. Stranu, která chtěla zrušit stravenky, by pravděpodobně nevolila polovina lidí.

Výzkum udělala společnost Ipsos Tambor v červnu 2011 na reprezentativním vzorku populace ve věku 18–65 let (dle regionu, velikosti místa bydliště, pohlaví, věku a vzdělání) online dotazováním. Velikost základního souboru činila 1053 respondentů.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).