Hlavní navigace

Babiš navrhuje EU, aby režim reverse – charge platil na všechno zboží a služby

20. 6. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: isifa/MAFRA/Dan Materna, podle licence: Rights Managed
Ministr financí Andrej Babiš přišel s návrhem, aby v celé EU platil režim přenesení daňové povinnosti (reverse – charge) na veškeré zboží a služby.

Tzv. institut přenesení daňové povinnosti (reverse – charge) u DPH by se měl uplatňovat na všechny služby a zboží. EU by mělo toto opatření vyzkoušet na přechodnou dobu a následně vyhodnotit jeho náklady a přínosy. Dnes to na zasedání rady ministrů financí ECOFIN navrhl český ministr financí Andrej Babiš.

Komplexní reverse charge by prý eliminoval podvody

Ilustrační obrázek.
Autor: isifa/MAFRA/Dan Materna, podle licence: Rights Managed

Andrej Babiš chce reverse charge na všechny služby a zboží.

Pokud by reverse – charge na veškeré zboží a služby byl schválen jako obecné pravidlo pro EU, vyloučilo by to podle Babiše podvody s DPH a zjednodušilo dodržování daňových předpisů pro plátce DPH i daňové orgány. DPH je v současnosti terčem významných daňových podvodů ve všech členských zemích EU. Tyto daňové podvody stojí evropské vlády miliardy eur ročně. Podvody s DPH by mohly být snadno vyřešeny a zvýšené příjmy z DPH investovány do zlepšení konkurenceschopnosti EU. Návrh by zjednodušil podnikání pro převážnou většinu plátců DPH v rámci EU, uvedlo české ministerstvo financí ve svém tiskovém prohlášení.

Co je reverse – charge

Aktuálně platí režim přenesení daňové povinnosti jen pro některé komodity, například pro zlato, šrot nebo stavební práce. Musí se ale rozlišovat mezi „samovyměřením daně“ u zahraničního obchodu a tuzemským reverse – charge. 

Čtěte také: Tuzemský reverse – charge: od ledna 2012 i pro stavební a montážní práce

Režim „samovyměření daně“ zjednodušeně znamená, že dovozce zboží a služeb, který vyměřuje daň na výstupu, si sám vyměří DPH na vstupu. Tu pak uplatní jako odpočet při vyúčtování s finančním úřadem. Daň na výstupu tedy odvede a zaplatí příjemce zboží nebo služby (český plátce) a nikoliv dodavatel resp. poskytovatel z jiného členského státu. Tento princip je spojen zejména s plněními mezi členskými státy EU, v některých případech ale i uskutečnění plnění osobou ze země mimo EU s místem plnění v ČR.

Na základě směrnice o DPH si pak mohou členské státy EU stanovit, že u vyjmenovaného zboží nebo služeb je osobou povinnou přiznat a zaplatit daň osoba povinná k dani, pro niž je zdanitelné plnění uskutečněno, tj. odběratel.

Režim přenesení daňové povinnosti se použije v případech: 

  • dodání zlata plátci (s výjimkou dodání zlata České národní bance)
  • dodání šrotu a odpadu – uvedeno v příloze č. 5 k zákonu o DPH
  • převodu emise povolenek na emise skleníkových plynů plátci
  • poskytnutí stavebních a montážních prací plátci

V režimu přenesení daňové povinnosti se tak v podstatě neplatí žádná DPH za dodávky jiným plátcům DPH, kteří mají nárok na odpočet daně. Reverse – charge neboli režim přenesení daňové povinnosti znamená, že povinnost přiznat a zaplatit daň ke dni uskutečnění zdanitelného plnění má příjemce plnění, uzavírá ministerstvo financí.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).