Hlavní navigace

Babiš si v EU vydupal jednání o rozšíření reverse charge. Změny od února

18. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: MFČR, podle licence: Rights Managed
Ministr financí Andrej Babiš dosáhl svého. V Bruselu dostal souhlas pro jednání o rozšíření reverse charge. Chce tak bojovat proti daňovým únikům. Co se změní?

Ještě v říjnu ministr financí Andrej Babiš s rozšířením reverse charge, tedy přenesením daňové povinnosti, na půdě Evropské unie neuspěl. Unie s ním o tom nechtěla ani mluvit, dnes si jednání o změnách už prosadil. 

Čtěte více: Babiš v Bruselu narazil. Žádnou výjimku na reverse charge Česko nedostane

Na jednání Rady EU pro hospodářské a finanční záležitosti se mu podařilo prosadit jednání o tvrdším boji proti daňovým únikům v oblasti daně z přidané hodnoty. Pro český návrh zvedlo ruku hned deset členských států. Informovala o tom ČTK

Andrej Babiš při tiskové konferenci
Autor: MFČR, podle licence: Rights Managed

Andrej Babiš při tiskové konferenci oznámil změny schválené EU. 

Babiš chce nezávislé rozhodování v boji proti karuselovým podvodům

Babiš chce mít možnost nezávislého rozhodování, kde uplatnit systém reverse charge. Jedná se především o oblasti, kde jsou podle Finanční správy zjištěny závažné podvody s DPH. 

Podle Babiše by nový systém mohlo Česko otestovat v pilotním projektu. Od února by do systémo mohlo spadnout dodání elektřiny a plynu. Tento náš návrh bude zahrnut do akčního plánu komise boje proti únikům, který bude publikován v březnu 2016. Jednou z možností je požádat o výjimku z pravidel EU, ale to trvá dlouho. Druhou možností je, aby v rámci pilotu ČR dostala možnost aplikovat systém podle svého uvážení, komentoval výsledky jednání v Bruselu Andrej Babiš.

Rozšíření reverse charge si Babiš pojistil už vloni navrhovaným vládním nařízením

Babiš si jednáním v EU tak potvrdil změny, které už v rámci vládního nařízení poslal do připomínkového řízení. Návrh ale neobsahuje jen rozšíření seznamu položek. Ministerstvo rovněž plánuje, že umožní použití režimu přenesení daňové povinnosti i v případě, že celková částka základu daně veškerého dodávaného zboží nepřekročí stanovený limit 100 tisíc korun u vybraného zboží, a to plátcům, kteří se společně dohodnou na použití tohoto režimu.

Čtěte více: Babišův oblíbený seznam se rozšíří, pod reverse – charge spadnou další položky

Reverse charge v praxi funguje tak, že DPH při poskytnutí zboží či služeb nepřiznává prodejce ale odběratel. Prodejce tedy na svém daňovém dokladu neuvádí výši DPH, pouze doplní, že výši dani je povinen doplnit a přiznat odběratel. Toto opatření se netýká koncových spotřebitelů, ale pouze plátců DPH, konkrétně firem a podnikatelů.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).