Hlavní navigace

Babiš vyzývá k registraci k EET, ta ale pravidelně vypadává. Naposledy dnes ráno

17. 1. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Požádejte o autentizační údaje co nejdříve, vyzývá čtvrt milionu podnikatelů Andrej Babiš. Systém pro registrace k EET přitom pravidelně kolabuje.

Leden 2017 vůbec fungování EET příliš nepřeje. Jen za prvních 6 dní roku 2017 měla nějaká část EET více než 10krát výpadek. Nejčastěji pak kolabuje právě registrace k EET (ADIS). Ta měla naposledy výpadek dnes ráno. Dvě hodiny server nešel vůbec a poté fungoval s problémy. Ukazují to statistiky HlidacEET.cz.

Druhá vlna se dotkne 250 tisíc podnikatelů

druhé vlně, která odstartuje letos v březnu, se mají do EET zapojit obchodníci. Podle odhadů by mělo jít až o čtvrt milionu podnikatelů. Finanční správa i samotný ministr financí Andrej Babiš proto vyzývají podnikatele, aby vyzvednutí autentizačních údajů nenechávali na poslední chvíli. Prozatím si je z druhé vlny totiž vyzvedlo jen 14 tisíc podnikatelů. Může také za to nejistota v případě e-shopů, kterým na konci loňského roku, těsně před startem EET, bylo řečeno, že by se evidenci mohly vyhnout online platby. Politika však zvítězila na zdravým rozumem a i online platby, přestože to v řadě případů není ani technicky možné, se budou muset v rámci EET evidovat.

Čtěte více: Máte obchod nebo e-shop? Začněte si vyzvedávat autentizační údaje k #EET

Jak o autentizační údaje požádat

O autentizační údaje k evidenci tržeb lze žádat buď elektronicky, a to výhradně na stránkách Daňového portálu, prostřednictvím EPO formuláře žádosti, který je nutné podepsat pomocí přihlašovacích údajů do datové schránky anebo osobně na kterémkoliv územním pracovišti finančního úřadu.

ADIS často kolabuje

Ačkoli finanční správa vyzývá podnikatele k zodpovědnosti, sama se v případě systému pro registraci k EET potýká s problémy. Daňový portál ADIS (tzv. registrační web k EET) totiž v letošním roce pravidelně vypadává. Poslední kolaps zaznamenal dle serveru HlidacEET.cz dnes ráno. Samotný proces registrace je navíc podle některých podnikatelů velmi byrokratický. Trvá v nejlepším případě 3 dny a každá žádost o registraci EET prochází rukama úředníka.

Čtěte více: Začátek roku #EET nepřeje, 1. týden měla nějaká část EET výpadek více než 10krát

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).