Hlavní navigace

Babišovo působení v politice je pro nás zklamáním, říkají Janeček a Jančura

29. 3. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Karel Janeček, podle licence: Public domain
Aktualizováno: Doplněno vyjádření podnikatele Radima Jančury (29. 3. 2016 12:35)
Andrej Babiš zkritizoval minulý týden i miliardáře Karla Janečka. Ten serveru Podnikatel.cz uvedl, že se ho Babišovy trapné lži nemohou dotknout.

Miliardář a zakladatel Nadačního fondu proti korupci (NFPK) Karel Janeček zareagoval na kritická slova Andreje Babiše na jeho adresu. Podle Babiše by Janeček neměl nic kázat, jelikož prý schovává svoji firmu v luxusním daňovém ráji. Karel Janeček ovšem serveru Podnikatel.cz uvedl, že se ho Babišovy trapné lži nemohou dotknout. “Babišovo působení v politice je pro mně zklamáním,” doplnil serveru Podnikatel.cz Janeček. Není ale jediným, podobně hovoří taky Radim Jančura, majitel STUDENT AGENCY, kterého Babiš rovněž ve svém sněmovním projevu zmínil.

Janeček nemá co kázat, řekl Babiš

Ilustrační obrázek.
Autor: Karel Janeček, podle licence: Public domain

Ilustrační obrázek.

Minulou středu měla poslanecká sněmovna na pořadu dne mimořádnou schůzi, která se měla týkat kauzy Čapí hnízdo stávajícího ministra financí Andreje Babiše. Ještě před schválením pořadu schůze vystoupil sám Babiš a ve svém více než hodinovém projevu zkritizoval, koho šlo. Na paškál si vzal i “kolegu” miliardáře Karla Janečka, který založil NFPK. Fond totiž kritizoval Babišovo mlžení kolem Čapího hnízda a žádal po něm vysvětlení.

Mě velice mrzí, že Nadační fond nepočkal na můj projev a na vysvětlení, protože pan Karel Janeček, který je zakladatel Nadačního fondu proti korupci, který se tedy ohání dobrou morálkou a dobrými mravy, tak pokud vím, v minulosti měl problémy s daněmi na ostrově Mauricius a ohrazoval se tím, že v Čechách nebyla možnost jej založit. Tři roky poté, co české zákony takový byznys umožňují, se přesto přesun nechystá a schovává svoji firmu v luxusním daňovém ráji, tak já nechápu, proč on mně něco káže, řekl ve sněmovně Andrej Babiš.

Babišovo působení v politice je pro mne zklamáním

Karel Janeček na obvinění zareagoval, že Babiš buďto lže, nebo je dezinformován. Dvě třetiny našich prostředků vydělaných v tvrdé konkurenci, bez jakýchkoliv dotací a čistě v zahraničí, jsou investovány skrze námi založené české fondy převážně v domácí ekonomice. Pouze část zůstává v zahraničí, protože obchodování nelze do České republiky přesunout z právně regulatorních důvodů – kvůli problémům s depositářem, dodal Janeček.

Janeček navíc pro server Podnikatel.cz zhodnotil i působení Andreje Babiše v politice. Od počátku působení v politice byl ve střetu zájmů, s tím mohl těžko něco dělat. V takové situaci má být člověk v principu v nevýhodě, musí na sebe nechat svítit reflektory a být pod drobnohledem veřejnosti. Jestli nedělá něco špatně. A on udělal pravý opak a koupí novin se v tomto ohledu dostal do neoprávněně výhodné situace, vysvětlil Karel Janeček a doplnil: Čapí hnízdo je pro mě podvod druhořadého významu a Babišovy trapné lži ve sněmovně se mě už vůbec nemohou dotknout.

Kauza Čapí hnízdo tak údajně Janečkův názor na Babiše nezměnila, jelikož byl špatný už předtím. Podle Janečka je zklamání o to větší, že je přesvědčen, že Babiš šel původně do politiky s čistými úmysly. V roce 2012 za mnou přišel do kanceláře a přesvědčoval mne, že je zapotřebí zatočit s korupcí, a nabádal mne, abych založil politickou stranu. Sám prý všechno bude financovat. Dokonce jsem ho naštval, když jsem jeho nabídku odmítl. Ale zároveň u mne získal kredit, protože si určitě nemohl myslet, že když on bude něco platit, že já ho pak budu poslouchat. Jeho působení v politice je však pro mne zklamáním. Andrej Babiš mne již dříve zklamal a ztratil u mě kredit tím, že si koupil Mafru, podotkl Janeček.

Janeček ale není jediný podnikatel, kterého Babiš zmínil. Pustil se rovněž do Radima Jančury, který jeho a ministra dopravy Dana Ťoka prý terorizuje kvůli Českým dráhám. „Anebo pan Jančura bojuje u paní ministryně Šlechtové za ohýbání zákona o veřejných zakázkách? My jsme tady placeni za stát s panem ministrem dopravy Ťokem a náš úkol je s Českými dráhami udělat maximum, aby nezbankrotoval,“ řekl Babiš.

Také Radim Jančura se ale proti slovům Andreje Babiše ohrazuje a i on hovoří o tom, že ho Babiš zklamal. Jančura připouští, že Ťokovi i Babišovi SMS psal, zároveň však uvádí, že tvrdě vyžadoval, aby se chovali hospodárně a ne rozhazovačně a že má právo jim napsat každý. Zároveň Jančura doplnil, že finančně podporuje Rekonstrukci státu a že často chodíval na setkání s Babišem a jednou i se Šlechtovou. Požadovali jsme, aby i u malých zakázek byla povinnost transparence. Žádali jsme, aby byly zakázky zveřejňovany na jednom místě. Dnes 6000 obcí a monoho dalších organizací tyto zakázky nezveřejňuje vůbec nebo to dělají na svých webech. Odhaduje se, že tyto zakázky dělají 30–50 % objemu všech zakázek. U těchto zakázek je výše předražení běžně mnohem vyšší než u velkých zakázek, tedy i mnohem vyšší možnosti úspor. Šlechtová toto přislíbila, nakonec ANO tuto změnu nenačetlo, komentoval serveru Podnikatel.cz Jančura.

A právě toto je podle Jančury jedna z věcí, proč smskuje Babišovi a proč je z jeho nedůraznosti a absence vize zklamaný. To, že řekl, že jsem se snažil ohýbat zákon, je podraz a lež, nevím, zda to řekl záměrně jako pomstu za to, že jsem se od něj odklonil nebo že je zmatený. Protikorupční organizace, které byly při jednání se Šlechtovou přítomny, nyní připravují prohlášení na moji podporu, podotkl Jančura.

Od Babiše se odvrácí i další podnikatelé

Karel Janeček ale není jediný z významných podnikatelů, kterého Andrej Babiš zklamal. Stanislav Bernard, majitel stejnojmenného pivovaru, byl ještě před pár týdny uveden na stránkách ANO jako podporovatel. V listopadovém rozhovoru pro server Podnikatel.cz sice Bernard vysvětlil, že ho na webu uvedli bez jeho vědomí, zároveň však řekl, že ho Babiš zatím nenaštval nikdy ničím natolik, aby mu zavolal a řekl: “Vy jste si mě tam napsali bez mého vědomí, dejte to pryč.” Jak ale potvrdil serveru Podnikatel.cz Zdeněk Mikulášek, mluvčí pivovaru, kauza Čapí hnízdo již Stanislava Bernarda natolik naštvala, že si vymazání ze seznamu podporovatelů vyžádal. Navíc zřejmě nebyl sám, jelikož podstránka “Podporují nás” z webu ANO zcela zmizela.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).