Hlavní navigace

Bankám chybí přehled o rizicích ve svých organizacích

15. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Většině bank chybí komplexní řízení rizika. Pouze 14 % z nich má celkový přehled o rizicích napříč svými organizacemi. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Ernst & Young o řízení rizika „Navigating the Crisis: A Survey of the World´s Largest Banks“. Mezi hlavními překážkami účinného řízení rizika respondenti uváděli především organizační překážky a s tím spojené decentralizace zdrojů a rozhodování, nedostatečné předpovědi a nesrozumitelné výkaznictví.

Dosažení efektivnějšího řízení je limitováno nedostatečnou komunikací nejen mezi oddělením odpovědným za řízení rizik a obchodními útvary, ale také mezi top managementem a analytiky. Vrcholový management by měl jasněji definovat svá očekávání, zatímco od analytiků se očekávají srozumitelnější a přesnější výstupy, říká Pavel Riegger, vedoucí týmu řízení finančních rizik Ernst & Young v České republice.

V souvislosti s nedávnými událostmi existuje mezi odborníky shoda v tom, že efektivní řízení rizika vyžaduje jak dohled směrem seshora dolů, tak zapojení směrem zespoda nahoru, tedy těch, kteří riziku čelí v první linii. K tomu, aby banky začaly vytvářet kulturu řízení rizika a vnímat ji jako prioritu, je třeba, aby se do řízení rizika zapojili opravdu všichni, komentoval Bill Schlich, vedoucí globální divize bankovnictví a kapitálových trhů Ernst & Young.

skoleni_27_5

Většina dotázaných dále uvedla, že je potřeba diskusi o riziku posunout na strategickou úroveň a vytvořit bližší spolupráci mezi jednotlivými obchodními útvary a řízením dílčích rizik. Banky se též shodly na tom, že by uvítaly lepší tok informací a výkaznictví v oblasti. Za hlavní priority od budoucna pak označily větší srozumitelnost, rychlejší a pružnější reportování a lepší agregace datových zdrojů.

V prvním průzkumu z roku 2007 měla identifikace dosud nepozorovaných rizik relativně nízkou prioritu na cestě k lepšímu řízení rizika. Současná krize jen dokazuje, že firmy se musí zaměřit na nově vznikající a nepředvídaná rizika, uzavřel Hank Prybylski, vedoucí divize řízení finančních rizik v Ernst & Young.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).