Hlavní navigace

Banky diskriminují cizince - založení běžného účtu je problém

22. 5. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Z průzkumu, který provedlo Sdružení obrany spotřebitelů (SOS), vyplývá, že banky, které poskytují bankovní služby na českém trhu, diskriminují cizince. Z celého šetření SOS vyplývá, že u společnosti mBank si cizinci nemohou zřídit běžný typ účtu. Druhou bankou, kterou za své chovaní označilo SOS jako diskriminační, je GE MONEY Bank, která nedovoluje cizincům čerpat půjčku.

Diskriminace se zakazuje v zákoně o ochraně spotřebitele v § 6. V přístupu ke službám nemůže být tedy zacházeno se spotřebiteli dvojím způsobem a to jen na základě státního občanství. SOS si uvědomuje, že v konkrétním případě (např. poskytnutí půjčky) musí být bankovní institut zabezpečen, ale společnost poskytující úvěr dle SOS nemůže uvažovat do této konpetence státní občanství žadatele, který o úvěr žádá.

Mnoho bank v České republice nyní umožňuje cizincům otevření běžných i speciálních bankovních účtů. V případě úvěrů požadují záruky typu trvalého pobytu v ČR, případně alespoň po dobu splácení úvěru, dále doložení finančního příjmu na území České republiky.

Podmínka trvalého či dlouhodobého pobytu pro otevření účtu v bankách diskriminuje převážne ty, kteří chtějí v ČR legálně pracovat či pobývat. V těchto případech cizinci potřebují pro svůj pracovní poměr své vlastní číslo bankovního účtu, protože dnes již málo zaměstnavatelů vyplácí odměnu v hotovosti. V ostatních evropských zemích je tento problém se založením běžných účtů pro cizince bezproblémový.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).