Hlavní navigace

Banky varují, že novela insolvenčního zákona zhorší dostupnost úvěrů pro podnikatele. Ti však novelu vítají

7. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Banky vztyčily varovný prst. Pokud zákonodárci odklepnou novelu insolvenčního zákona v současné podobě, zhorší se podle České bankovní asociace (ČBA) podmínky pro získání úvěrů. Uvedl to na dnešní tiskové konferenci výkonný ředitel asociace Josef Tabuer. Zákon totiž říká, že kdokoliv poskytne úvěr firmě v době insolvence, získá právo být uspokojen ze zástavy, která již byla dříve zastavena ve prospěch někoho jiného.

Tímto krokem se tak snižuje hodnota zástavy toho, kdo poskytl úvěr firmě již dříve. Bankám tak nezbude nic jiného než požadovat mnohem větší zástavu, nebo zvýšit rizikové marže, upozornil Tauber. Podle něj by tak zákon mohl způsobit přesně opačný účinek, než je zamýšlená podpora hospodářství v době ekonomické krize. Může to omezit proud peněz o ekonomiky, dodal.

Podle podnikatelů však změny v insolvenčním zákoně znamenají především větší ochranu pro ty podniky, které se v době finanční krize mohou dostat do neřešitelných problémů. Novela dává podnikům možnost oddlužení a plynulého fungování namísto jeho zániku, připomíná Petr Kužel, prezident Hospodářské komory České republiky.

Vládní novela má podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase uchránit pracovní místa podniků v potížích. Opatření obsažená v novele insolvenčního zákona dále mají za cíl celkově zpřístupnit nelikvidační způsoby řešení dlužníkova úpadku, doplnila pro server Podnikatel.cz Jitka Zinke, vedoucí tiskového oddělení Ministerstva spravedlnosti ČR.

Další podrobnosti v zítřejším vydání na téma: Dlužíte kvůli krizi? S podnikáním nemusí být konec

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).