Hlavní navigace

Banky podnikatelům a firmám stále nabízí financování. Úvěr volte podle účelu

27. 4. 2020
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Banky nyní reagují na vládní opatření a nabízí určité úlevy svým klientům, jako je například odklad splátek nebo financování v podpůrném programu COVID.

Cílem bank je pomoci podnikatelům a firmám postiženým současnou situací a jsou připraveny nabídnout jim financování, speciální nabídky i další pomoc.

Odsun splátek je první krok

Banky v prvé řadě doporučují podnikatelům a firmám být v kontaktu se svým pečujícím bankéřem a sledovat webové stránky bank, aby byli informováni o všech možnostech a opatřeních. U dalších doporučení velmi záleží na oboru, ve kterém se daný podnikatel pohybuje. Hlavní doporučení podle Jana Novotného, člena představenstva, zodpovědného za komerční bankovnictví skupiny MONETA, je, být si jistý, že budete schopni pokrýt stávající potřebu provozního kapitálu. A to především na pokrytí nájmů, energií, mezd zaměstnanců apod. Pokud to jde, doporučil by držet rezervu alespoň na období 3–6 měsíců. 

Určitě bych v případě nižší rezervy doporučil požádat o odsun splátek úvěrů tak, aby si podnikatelé případnou rezervu provozního kapitálu byli schopni vytvořit či posílit, a rovněž bych doporučil pokusit se ve stejné chvíli tyto provozní náklady alespoň na nějakou dobu snížit – např. domluvit se na odkladu nájmů, delších splatností u závazků apod, radí dále. 

ČSOB, jak serveru Podnikatel.cz potvrdil Petr Manda, ředitel firemního bankovnictví, v první řadě firmám doporučují, aby se pokusily nějakou formou obnovit svůj provoz a v případě problémů s cash-flow, aby se co nejdříve obrátily na banku, která jim může včas pomoci. Je zde celá řada možností: klienti mohou využít některý z celé řady běžně nabízených úvěrů (provozní, investiční) nebo záruční program COVID III.  

Podrobnosti o programu COVID II najdete v článku: Zjistěte, u kterých bank si můžete sjednat úvěr v rámci programu COVID II 

Nabídka úvěrů není omezená

Klienti, kteří nemají možnost využít financování v podpůrném programu COVID nebo nestihli o toto financování požádat, mají nadále možnost banky požádat o standardní financování. Například v Raiffeisenbank stále umožňují získat financování s podporou Evropského investičního fondu s velmi atraktivní úrokovou sazbou a možností předčasného splacení úvěru zdarma. Výhodou je, že většinu žádostí o financování jsme připraveni řešit vzdáleně, bez nutnosti navštívit pobočku, klient přichází až ve chvíli, kdy má připravenou smluvní dokumentaci, doplňuje Petra Kopecká, External Communicaton Manager z Raiffeisenbank

Nabídku nijak neomezili ani v ČSOB nebo v MONETA Money Bank. Zde si podnikatelé mohou sjednat všechny produkty, které nabízí, tedy jak provozní, tak investiční, a to v zajištěné (pohledávkami, nemovitostí, stroji apod.) nebo nezajištěné formě. Totéž je možné také v České spořitelně. Máme celou řadu produktů v naší nabídce (kontokorentní úvěry, revolvingové úvěry apod.), které mohou za současné situace využít, dodává František Bouc z jejich tiskového centra.

Michal Teubner z oddělení komunikace Komerční banky zdůrazňuje, že je jejich cílem podpořit klienty i mimo možnosti státních podpor. Vnímají totiž, že situace je nelehká jak pro velké společnosti, tak menší firmy a živnostníky. Jsou tak připraveni poskytnout nové financování za zvýhodněných podmínek. Vždy platí, že každou žádost o úvěrové produkty posuzujeme individuálně, především pak schopnost klienta plnit závazky vůči bance, podotýká.

O posuzování klientů jsme psali zde: Žadatelé o úvěr z programu COVID II se diví, že je banky prověřují

Jaké zvolit financování?

Na otázku, jaké zvolit financování, neexistuje univerzální odpověď. Podnikatelé a firmy, zasažené vládními opatřeními plynoucími z epidemie koronaviru, primárně budou řešit financování provozu. Část podnikatelů však naopak využila této situace, transformovali své podnikání a nyní mají potřebu financovat růst podnikání přes investiční úvěry. Mezi klíčové parametry posouzení vhodnosti financování patří účel úvěru, tedy jaké potřebují podnikatelé a firmy úvěrem pokrýt náklady. Neexistuje univerzální produkt. Snažíme se ke každému klientovi přistupovat individuálně a vždy mu najít nejlepší řešení pro jeho situaci, shrnuje František Bouc.

Někomu může stačit pouhý odklad splátek, někdo potřebuje pro zajištění svého cash flow a znovunastartování businessu provozní financování. V každém případě by finální řešení (odklad splátek, nový úvěr na podporu CF, a další opatření) mělo vycházet z reálných předpokladů ze zpracovaného plánu, jak bude firma postupovat v dalším období. Měla by mít tedy zpracovaný reálný business plán – tedy v případě, že je tento plán reálný a indikuje budoucí zdravý vývoj firmy, pak jsme připraveni s takovou firmou dále spolupracovat a poskytnout jí potřebné financování, popisuje Luboš Janoušek, ředitel firemního bankovnictví Equa bank.

Jan Novotný doporučuje mít na běžném účtu možnost kontokorentního úvěru, kde firma či podnikatel platí pouze za čerpanou část úvěru. Tedy pokud se na běžném účtu pohybuje v kladných zůstatcích, tak za úvěr neplatí vůbec, popř. platí jen poplatek v řádech setin procenta výše možného čerpání úvěru. Dobrou volbou podle něj může být také podnikatelská kreditní karta, kde jsou tři až šest měsíců čerpání dokonce bezúročné, tedy bez jakýchkoliv nákladů, z každé transakce navíc pak klient získá 1% zpět jako bonus. 

„Tento produkt ovšem vyžaduje o něco větší disciplínu při splácení, protože po bezúročném období je čerpaná částka většinou úročena vyšším procentem než v případě kontokorentů,“ podotýká. Zároveň dodává, že pokud je potřeba spíše investiční, nebo pokud podnikatel očekává splacení úvěru v delším časovém horizontu, tak je určitě lepší forma splátkového úvěru. A to jak cenově, tak postupným snižováním dlužné částky.

Podívejte se na nabídku kreditních karet pro podnikatele: Sháníte kreditní kartu? Podívejte se na jejich nabídku

Speciální nabídky

Banky na speciálních nabídkách spolupracují zejména s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou, pomáhají firmám a podnikatelům získat dotační tituly, jako jsou COVID I, COVID II, COVID Praha, M-záruky a podobně. Také nabízejí odklady splátek, a to jak samy, tak v rámci schváleného moratoria. V MONETA Money Bank monitorují stále situaci a připravují se na pomoc i u případných dalších dotačních či jiných titulů, které jsou v tuto chvíli v přípravě. Podobně se zapojují také v ČSOB a tam, kde to dává smysl, přistupují i k plošným podporám. Například úvěry s podporou COVID II poskytují bez poplatku za sjednání úvěru. Případné další plošné nabídky budeme včas komunikovat na našich webových stránkách nebo prostřednictvím našich bankéřů, dodává Petr Manda.

Více o odkladu splátek si můžete přečíst v článku Už jste si zažádali o splácení úvěrů a hypoték? Odložit můžete až o půl roku

V Raiffeisenbank již před epidemií koronaviru nabízeli a stále nabízejí novým podnikatelům a firmám platební terminál zdarma. Nyní jim platební terminál může pomoci zefektivnit procesy spojené s nakládáním s hotovostí. Stejně tak jsme připraveni podnikatelům realizovat platební brány pro jejich e-shopy, pokud se, i vlivem současného stavu, museli přeorientovat do prodeje svých produktů přes e-shop, popisuje Petra Kopecká. 

Komerční banka má zase speciální nabídku platnou od 1. dubna 2020 v podobě Profi úvěrů. Oba mají splatnost až 5 let a je možné je čerpat až 6 měsíců. První varianta do 500 tisíc korun je úvěrem bez poplatku za zpracování a realizaci úvěru a vyznačuje se zvýhodněnou úrokovou sazbou ve výši 3,9 %. Profi úvěr nad 500 tisíc korun má pak stejnou úrokovou sazbu při záruce od ČMZRB nebo EIF a 4,9 % pro ostatní typy zajištění.

Jaká mají banky očekávání?

Ve skupině MONETA očekávají mírné zpomalení investiční aktivity firem a naopak zvýšení potřeby provozního kapitálu. Záleží však na tom, v jaké oblasti klient podniká – například v zemědělství se dopad projeví spíše okrajově, ale v oblasti cestovního ruchu se projeví velmi silně. I když rozdíly budou i zde. Obecně v bankách očekávají zvýšenou poptávku po provozních úvěrech. Právě ty pomohou podnikatelům nastartovat podnikání po odeznění stávajících opatření a omezení. V krátkém horizontu ale očekáváme spíše nižší poptávku po investičních úvěrech na rozšíření podnikatelských aktivit, doplňuje Petr Manda.

Petra Kopecká v této souvislosti závěrem podotýká, že banky musí úvěry schvalovat s péčí řádného hospodáře a objektivně posuzovat rizika plynoucí z poskytnutého financování. Dá se tedy očekávat, že objem poskytnutých úvěrů podnikatelským subjektům bude ve srovnání s minulým rokem pravděpodobně nižší, dodává. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).