Hlavní navigace

Banky popírají, že by plošně zvedly úroky u podnikatelských úvěrů

24. 2. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Podnikatelé si stěžují. Banky jim v případě úvěrů prý utahují smyčku kolem krku, zvýšily jim úroky i dostupnost. Banky plošné zvýšení úroků odmítají, ale potvrzují zpřísnění podmínek. Do úvěrové problematiky chce vnést nové světlo protikrizový balíček.

Komerční banky život podnikatelům v době finanční krize neulehčují, spíš jim utahují smyčku kolem krku a zvyšují úroky u provozních úvěrů. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory České republiky pro deník E15. Jak zjistil business server Podnikatel.cz, banky připouštějí, že zpřísňují kritéria pro poskytnutí úvěrů, jedním dechem však dodávají, že sazby u úvěrů plošně nezvedly. To však odporuje průzkumu Hospodářské komory, podle kterého banky zdražily podnikatelům provozní úvěry o půl až jedno celé procento.

Podnikatelé si na banky stěžují

Mezi podnikateli a komerčními bankami hoří intenzivní boj kolem úvěrů. Podnikatelé tvrdí, že banky zdražily třetině podniků provozní úvěry a dalším třiceti procentům kontokorentní úvěry. Navíc jim údajně sáhly i na jejich termínové vklady. Zjistila Hospodářská komora ve svém průzkumu mezi 1364 oslovenými respondenty. Pokud banky budou v této své politice pokračovat, brzy už nebudou mít komu půjčovat, řekl k tomu Petr Kužel, prezident Hospodářské komory. Čtěte více: Páni bankéři, přehnaná opatrnost s úvěry se vám může vymstít

Toho se banky neobávají. Objem poskytnutých úvěrů jim roste a plošné zvýšení úrokových sazeb u podnikatelských úvěrů odmítají. Úroky na podnikatelských úvěrech jsme neupravovali a ani jejich úpravu neplánujeme, potvrdila business serveru Podnikatel.cz Pavla Plachá, mluvčí České spořitelny. Plošné zvýšení sazeb odmítl i mluvčí GE Money Bank Milan Kříž: GE Money Bank sazby plošně nezvyšuje. Některé z bank dokonce uvádějí snížení sazeb v případě podnikatelských úvěrů: Objem poskytnutých úvěrů Raiffeisenbank za loňský rok celkově vzrostl téměř o 30 procent. Navíc jsme podnikatelské úvěry zlevňovali, po posledním kroku ČNB zlevnily podnikatelské úvěry až o 0,8 %, řekl serveru Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank.

A právě na sazbu České národní banky (ČNB) se podnikatelé odvolávají. Nechápou, že na jedné straně úroková sazba stanovená centrální bankou klesá, na straně druhé podle nich úroky u bank stagnují či se zvyšují: Zatímco centrální banka snižuje úroky, aby zlevnila cenu peněz a posílila jejich oběh v ekonomice, komerční banky naopak úvěry svým klientům zdražují a kladou si stále nové a nové požadavky a podmínky, uvedl Petr Kužel. Jenže banky se centrální sazbou až tolik řídit nemusejí. Celkovou výši sazby ovlivňuje hned několik faktorů: Významnou roli hraje výše sazeb na mezibankovním trhu a také fakt, že banky musejí zohlednit vyšší rizikovost úvěrů, uvedl pro server Podnikatel.cz Ladislav Dvořák, ředitel úseku rozvoje obchodu České spořitelny.

Jsou úvěry pro podnikatele i nadále dostupné?

Skutečným problémem podnikatelů tak zůstává dostupnost úvěrů. Banky přiznávají, že podmínky zpřísnily a že jsou v poskytování úvěrů opatrnější než v minulosti. Zajímá je hlavně aktuální finanční situace klienta a jeho vyhlídky do budoucna. Ano, banky obecně zpřísňují kritéria pro poskytnutí úvěru. Ani u nás to není jiné. Vyžadujeme ručitele či vyšší míru zajištění, uvedla Michaela Taschnerová, mluvčí Oberbank AG.

Banky navíc tvrdí, že zpřísnění podmínek vůbec nesouvisí se stabilitou bankovního sektoru, ale se stabilitou financovaných projektů. Potvrzují tak, že tuzemský bankovní sektor je stabilní, opačný názor mají na některé podnikatele. A právě těch se zpřísnění podmínek úvěrů týká. Pokud je projekt dobrý a firma nemá potíže, úvěr dostane. Pokud jsou její vyhlídky zhoršené, bude mít přístup k úvěru složitější, potvrdil mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. Čtěte více: Kužel: Banky by měly otevřeně říci, jak na tom jsou

NERV chce pomoci, podnikatelé ale potřebují pomoc okamžitě

Do celé problematiky chce proto vnést nové světlo i Národní protikrizový plán, který vyšel z pera Národní ekonomické rady vlády (NERV). Ta si plně uvědomuje, že zhoršený přístup podnikatelů k provozním penězům může o existenci některých podnikatelů rozhodnout. Existují závažné problémy v zajištění provozního financování pro podniky z nefinančního sektoru, v první řadě pro malé a střední firmy, napsal NERV ve svém dokumentu. V něm navrhuje, aby stát zajistil garance na podporu provozního financování. Čtěte více: Návrhům NERVu chybí podstatná věc, a to okamžitá účinnost

Banner - Ekonomická recese

Komerční banky vnímají státní garance pozitivně a jsou schopny jich využít: Záruční programy vítáme a budeme je využívat. Už v minulých letech jsme byli první mezi bankami v poskytování úvěrů jištěnými státní zárukou, uvedl Ladislav Dvořák, ředitel úseku rozvoje obchodu České spořitelny. Ke státním zárukám se kladně staví například i GE Money Bank, která má zájem o pomoc českým zemědělcům: Již dnes aktivně spolupracujeme na přípravě nových záruk pro české zemědělce s PGRLS, jsme připraveni se aktivně podílet i na dalších obdobných aktivitách, doplnil za GE Money Milan Kříž.

I když protikrizový balíček zatím prochází sněmovnou ve vládní podobě, protikrizová opatření v podobě zákonů budou poslancům předložena v březnu, kdy navíc není jisté, zda vůbec projdou. Poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová ani rebelující poslanci v okolí Vlastimila Tlustého zatím neřekli, jak se při hlasování zachovají. A jejich hlasy mohou být právě rozhodující. Proti návrhu řešení ze strany vládní rady je i opozice. ČSSD si vytváří vlastní protikrizový plán a ten chce probrat na březnové schůzi. Na posledním jednání se opozičním poslancům nepodařilo protikrizový balíček stáhnout a ani nechat do něj zapracovat jejich připomínky. Čtěte více: Jiří Rusnok: Opozice volí taktiku – čím hůře, tím lépe

Spory poslanců na půdě Parlamentu ale podnikatele nezajímají, ti potřebují pomoc ihned: Návrhů NERV si vážíme, ale zatím jsme nenašli žádné opatření s rychlým účinkem, řekl již dříve business serveru Podnikatel.cz Břetislav Ošťádal, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky.

Někteří podnikatelé do konce roku svou činnost ukončí

Podnikatelé tak zůstávají závislí na přístupu tuzemských bank. Ty i nadále budou razit individuální přístup, který paradoxně může podnikatelům uškodit: Strategii řízení rizik máme nastavenou dlouhodobě velmi obezřetně. Každý projekt posuzujeme vždy individuálně, potvrdila Monika KlucováKomerční banky. A právě těm, jejichž podnikání banky věřit nebudou, může jít o holou existenci. Tuzemské firmy peníze od banky nutně potřebují k financování svého provozu, zdůraznil prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Hrozí proto, že pokud banky svou zpřísněnou politiku alespoň trochu nezmírní, někteří podnikatelé skončí. Podnikatelské asociace již konec některých svých členů hlasitě avizují: Čekáme, kolik našich členů do konce 2009 ukončí podnikání, řekl serveru Podnikatel.cz Bedřich Danda, předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR.

Banky jim však samy od sebe nepomohou, chovají se jako komerční subjekt: Ekonomická situace se celosvětově změnila, a proto se změnily i podmínky pro poskytnutí úvěru, doplnil mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).