Hlavní navigace

Během Vánoc musí obchodníci opět zavřít, na Štědrý den mohou dopoledne prodávat

8. 12. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Během vánočních svátků se obchodníků opět dotkne zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Na Štědrý den však mohou mít dopoledne otevřeno.

Následující dva dny musí zcela zavřít a stejně tak nemohou otevřít ani na Nový rok. Zákaz se nicméně netýká všech obchodníků.

Na Štědrý den lze mít dopoledne otevřeno

Už více než rok platí zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Blížící se vánoční svátky patří mezi ty, během kterých nesmí obchodníci otevřít. Konkrétně obchodníci nesmí otevřít během 7 svátků. Jde o Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno jen do 12:00.

Zákon se ale netýká všech obchodníků. Otevřené mohou zůstat obchody s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železniční stanice, autobusové zastávky, prodejny ve zdravotních zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav.

Jestliže obchody zákaz poruší, hrozí jim pokuta až do výše 1 milionu korun. V případě, že by šlo o opakované porušení, mohou dostat pokutu až 5 milionů korun. Od účinnosti zákona eviduje ČOI celkem již 21 porušení. Právní moci nabylo zatím 8 pokut v souhrnné výši 95 000 Kč. Nejvyšší zatím udělená sankce činí 20 tisíc korun, nejnižší pak 5 tisíc korun.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).