Uplatňovala výdajové paušály, pak ale zjistila, že výhodnější jsou pro ni skutečné náklady, a tak podala dodatečné daňové přiznání.
Uplatňovala výdajové paušály, pak ale zjistila, že výhodnější jsou pro ni skutečné náklady, a tak podala dodatečné daňové přiznání.
Finanční úřad postupoval podle zákona a dodatečné daňové přiznání zamítl. Měl na to právo? Odpovídá daňový poradce Jan Molín.
Za roky 2014 až 2016 jsem podala daňové přiznání jako OSVČ. Měla jsem příjmy z pronájmu, výdaje uváděla paušálem. Letos v březnu jsem zjistila, že si mohu do nákladů dávat odpisy a tím pádem se dostanu do ztráty. Udělala jsem to tak tedy za rok 2017, a to bylo ok. Zároveň jsem podala dodatečná daňová přiznání za roky 2014 až 2016 s tím, že chci změnit výdaje paušálem na skutečné, mít ztrátu a nechat si vrátit daně.
FÚ mi odpověděl zamítavě s tím, že nelze přejít z paušálu na skutečné výdaje. Dohledala jsem si, že ze skutečných výdajů se dá přejít na paušál, jen když se navyšuje daňová povinnost.
V tomto případě má finanční úřad pravdu.
Rozumím, že jste měla příjmy z nájmu – tyto příjmy se zdaňují buď v rámci § 9 zákona o daních z příjmů (tj. jako součást dílčího základu daně příjmů z nájmu), nebo v rámci § 7 zákona o daních příjmů (tj. jako součást příjmů ze samostatné činnosti – zde v případě, pokud je předmět nájmu zahrnut v obchodním majetku). Při výpočtu dílčího základu daně je možné k příjmům uplatnit buď skutečné výdaje, nebo výdaje paušální, přičemž sazba paušálních výdajů činí 30 % z příjmů.
Současně platí, že pokud se v řádném daňovém přiznání uplatní paušální výdaje, není možné prostřednictvím dodatečného daňového přiznání přejít na výdaje skutečné. Toto pravidlo vyplývá z ustanovení § 9 odst. 4 zákona o daních z příjmů, resp. z ustanovení § 7 odst. 7 zákona o daních z příjmů. V obou těchto ustanoveních je úprava, že „… způsob uplatnění výdajů podle tohoto odstavce nelze zpětně měnit“.
Ptejte se odborníka v poradně Daně a účetnictví
poradce pro daně
Daňový poradce a partner poradenské společnosti MIVO s.r.o., která poskytuje služby v oblastech vedení účetnictví, vedení mzdové a personální evidence a daňového poradenství. Jan Molín zároveň přednáší na Vysoké škole ekonomické v Praze na katedře finančního účetnictví a auditingu (Fakulta financí a účetnictví) a je zkušebním komisařem Komory daňových poradců České republiky pro kvalifikační zkoušky nových daňových poradců.
Daňový poradce společnosti MIVO s.r.o., která poskytuje služby v oblastech vedení účetnictví, vedení mzdové a personální evidence a daňového poradenství.
Internet Info Podnikatel.cz (www.podnikatel.cz)
Průvodce vaším podnikáním. ISSN 1802-8012
Copyright © 2007 – 2019 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.