Když rozhodnutí finančního úřadu rušil poprvé, důvodem bylo, že se nevypořádal s argumentací prostitutky. V tomto ohledu sice berňák své pochybení napravil, ale u soudu opět uspěla žena. Soud se tentokrát zabýval i samotnou podstatou sporu a určil, že příjmy z prostituce nelze zdanit. Pokud toto rozhodnutí potvrdí i Nejvyšší správní soud (NSS), půjde o revoluční rozhodnutí.
Co se dozvíte v článku
Berňák dodanil příjmy z prostituce
Spor ohledně zdanění prostituce začal v roce 2018, kdy olomoucký finanční úřad u jedné ženy zjistil, že v letech 2012 až 2014 pravidelně ve směnárnách v Olomouci a Praze směňovala vyšší částky eur na Kč koruny a pravidelně ukládala na svůj bankovní účet částky několikanásobně převyšující limit stanovený v § 38g odst. 1 zákona o daních z příjmů. Ženě proto poslal sdělení, aby podala daňová přiznání. Ta tak učinila, vykázala v nich však nulovou daňovou povinnost.
Finanční úřad na to konto zahájil daňovou kontrolu, při které se prokázalo, že směňované částky jsou příjmem z prostituce provozované dotyčnou v zahraničí. Jelikož žena (logicky vzhledem k povaze výdělku) nepředložila žádné evidence či doklady, na jejichž základě by bylo možné vyčíslit celkovou daň, stanovil správce daně daň podle pomůcek a po ukončení daňové kontroly vydal celkem tři platební výměry, jimiž dotyčné stanovil daň z příjmů za rok 2012 (ve výši 740 715 Kč), za rok 2013 (ve výši 680 880 Kč) a za rok 2014 (ve výši 757 514 Kč).

Berňák ignoroval námitky a musel tak k soudu znova
Žena se s rozhodnutím úřadu nesmířila a podala žalobu. V ní mimo jiné argumentovala, že příjem z prostituce nepodléhá dani z příjmů. Důvodem podle ženy je § 189 zákona trestního zákoníku, který trestá kuplířství. Stát by se podle ní stal při výběru daní kuplířem, protože by měl prospěch z prostituce jiného. Jak dále doplnila žena, zdanění prostituce navíc zakazuje Newyorská úmluva o potlačení obchodu s lidmi a vykořisťování prostituce druhých osob, kterou je ČR vázána. Finanční úřad se však s touto argumentací nijak nevypořádal.
Krajský soud dal ženě v roce 2023 za pravdu, rozhodnutí úřad zrušil a přikázal mu se s argumentací ohledně nemožnosti zdanění příjmů z prostituce vypořádat. Tento rozsudek následně potvrdil i Nejvyšší správní soud. Finanční úřad se ale nevzdal a na začátku roku opět doměřil ženě daň z příjmů z prostituce, přičemž daňovou povinnost za rok 2013 a 2014 ještě navýšil (za rok 2012 ji zrušil kvůli uplynutí prekluzivní lhůty).
Newyorskou úmluvou se nemusíme řídit, uvedl úřad
Podle finančního úřadu nebyla Newyorská úmluva nikdy zveřejněna ve sbírce zákonů, respektive ve sbírce mezinárodních smluv, a nestala se tak součástí tuzemského právního řádu. K námitce, že by se zdaněním prostituce stal stát osobou, která by kořistila z prostituce ve smyslu § 189 trestního zákoníku, berňák uvedl, že z judikatury Nejvyššího soudu vyplývá, že z prostituce kořistí ten, kdo provozování prostituce nějakým způsobem umožňuje.
Stát však aktivně nijak nepřispívá k provozování prostituce a nevyžaduje úplatu za to, že umožňuje výkon prostituce. Stát pouze požaduje, aby prostitucí získané prostředky byly řádně zdaněny jako jakékoliv jiné. Výběr daní proto nelze považovat za kořistění. Následně žalovaný uzavřel, že prostituce není zakázaná, nejedná se o příjem z trestné činnosti a zákon o daních z příjmů její zdanění nevylučuje,
doplnil argumentaci finančního úřadu v rozsudku soud.
Souhlasíte s tím, že příjmy z prostituce nelze zdanit?
Příjmy z prostituce nelze zdanit, rozhodl soud
S tímto zdůvodněním však finanční úřad u soudu neuspěl. Soud předně odkázal na rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS), podle kterého je Česká republika vázána Úmluvou o potlačování obchodu s lidmi a potlačování prostituce druhých osob, i když není součástí tuzemského právního řádu. Československá republika totiž k smlouvě přistoupila v roce 1958 a kvůli tomu ji nelze ignorovat.
Soud dále připomněl, že příjmem podléhajícím dani z příjmů nemohou být příjmy plynoucí z činností, které nemohou být předmětem právně účinné smlouvy. Proto také předmětem daně z příjmů nebudou příjmy získané trestnou činností či činností, která by se příčila dobrým mravům, veřejnému pořádku apod. Vzhledem k tomu, že prostituce není formálně zakázaná, ale není ani regulována, což by s ohledem na závazky vyplývající z Newyorské úmluvy nebylo možné, nelze ji zdanit.
Zdaněním této činnosti by stát dal najevo, že prostituci považuje za řádnou činnost a jako takovou ji uznává a přinejmenším pomocí daní reguluje. Žalovaný správně uvedl, že Newyorská úmluva potírá i dobrovolnou prostituci (srov. výše citovaný čl. 1, ve kterém se pojednává o souhlasu osoby provozující prostituci). Potom ale není možné, aby stát danil činnost, kterou se zavázal potírat,
podotkl soud.
S odkazem na ÚS, který uvedl, že prostituce ohrožuje dobré mravy obecně a velice výrazně ohrožuje mravní výchovu dětí a mládeže, soud dále doplnil, že nelze uzavřít platnou smlouvu, jejímž předmětem by bylo poskytnutí pohlavního styku za úplatu. Taková smlouva by byla nepochybně absolutně neplatná pro rozpor s dobrými mravy (§ 580 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník). Z těchto důvodů má krajský soud za to, že příjem z prostituce není příjmem ve smyslu daně z příjmů,
uzavřel v rozsudku soud.
O všem bude rozhodovat NSS
Celý případ nicméně ještě není u konce. Finanční správa totiž opět podala kasační stížnost a o celé věci tak bude muset rozhodnout ještě NSS.
Pusťte si podcast Teorie bulharské konstanty, který se věnuje tématu prostituce a jejímu zdanění:
Co dalšího zaznělo v novém díle serveru Podnikatel.cz Teorie bulharské konstanty:
- Jaká je v ČR právní úprava prostituce a jak se měnila v čase?
- Jak je to s prostitucí v jiných zemích?
- V jaké jediné ulici v Praze lze legálně rozdávat letáky na erotické služby?
- Víte, že prostituce existuje i u zvířat?