Hlavní navigace

Důchodová reforma narýsována, dražší potraviny a nižší sociálko

9. 6. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 258398
Důchodová komise pod vedením Vladimíra Bezděka dnes vydala svoji závěrečnou zprávu. V rámci reformy penzí navrhuje snížení sociálního pojištění z 28 na 23 %, sjednocení sazeb DPH na 19 % a další prodlužování věku odchodu do důchodu.

Druhá Bezděkova důchodová komise (tzv. PES) dnes zveřejnila svoji závěrečnou zprávu, ve které navrhuje reformu důchodového systému. Podle expertního sboru je stávající důchodový systém dlouhodobě neudržitelný a v roce 2050 by více než třetina peněz na důchody musela směřovat z jiných zdrojů než z důchodového pojištění.

Komise pod vedením Vladimíra Bezděka nakonec předložila dvě varianty řešení. Počítá se s tím, že by se sjednotily sazby DPH na úrovni 19 % a snížila se sazba pojistného z 28 na 23 procent. Jednotná sazba DPH by znamenala zdražení potravin a léků. Zároveň by se měla dále prodlužovat doba odchodu do důchodu a o polovinu snížit stropy na pojistném. Zaniknout by měly i vdovské a vdovecké důchody. Čtěte také: Vladimír Bezděk: Chcete slušný důchod? Na stát nespoléhejte.

Většina členů poradního sboru také podporuje, aby se 3 procentní body z povinné sazby pojistného použily na spoření na vlastní důchod. Opatření by se týkalo občanů do 40 let. Minoritní varianta zase obsahuje návrh na zvýšení státní podpory penzijního připojištění. Celé znění zprávy čtěte v přiloženém dokumentu. Podrobnosti přineseme v pátek.

Náhled závěrečné zprávy

Zdroj: MPSV

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).