Hlavní navigace

Bitva politických stran probíhá i na daňovém poli

27. 8. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Do předčasných voleb zbývá něco přes měsíc. Přesto ale hlavní „volební masáž“ zřejmě teprve přijde. Souboj, který se vede na ideové bázi, už ale začal. Své plány na změny daní totiž představila většina nejsilnějších stran.

Přes všechna vajíčka a kameny Česko teprve ostrý předvolební boj čeká. Jeho část se odehraje a už se i odehrává na ideové bázi týkající se daňové politiky. Ze stran, které mají podle posledních průzkumů šanci dostat se do parlamentu, jich například celá polovina chce opětovně zavést daňovou progresi. Její konkrétní parametry ale navrhuje každá partaj jiné.

Řada stran se rovněž ve svých ekonomických programech zaměřuje na rodiny s dětmi, které chtějí podporovat různými přídavky a slevami na daních. V oblasti daní z příjmů právnických osob se však takřka všichni shodují, že stávající sazba by měla zůstat. Rozdílné názory naopak panují u daně z přidané hodnoty. Server Podnikatel.cz se proto zaměřil na avizovanou daňovou politiku šesti nejsilnějších stran.

Zelení podporují ekologickou daňovou reformu

Ze stávajících parlamentních stran má nejmenší šanci na znovuzvolení Strana zelených. Zelení se propadu voličských preferencí snaží mimo jiné čelit také svým ekonomickým programem, který se zaměřuje na snížení nákladů na zaměstnance (daní a pojistného) a na zvýšení ekologických daní u energií a surovin. Nechceme, aby poplatníci dávali státu více. Daňové zatížení může zůstat stejně velké, jen se moudře přesune tam, kde dává smysl. Ekologickou daňovou reformu už úspěšně nastartovala řada evropských států, píše ve svém programu Strana zelených.

Podle zelených má ekologická daňová reforma dvojí přínos. Firmám se sníží náklady na zaměstnance a zároveň se rozhýbou investice do efektivních a čistých technologií. Proto zelení požadují, aby pokračování v ekologické daňové reformě patřilo mezi hlavní opatření, která nová vláda podnikne proti přibývající nezaměstnanosti. V oblasti DPH chtějí zelení zachovat stávající dvě sazby, protože podle nich tvoří důležitý nástroj hospodářské politiky. Zároveň strana také připouští mírně zvýšení těchto sazeb. Čtěte tutoriál DPH.

KDU-ČSL se zaměřuje na podporu rodin s dětmi

Také lidovci rozhodně nemají svoji účast ve sněmovně jistou. Přehoupnout se přes 5% hranici by jim měl pomoci jejich daňový program, který se zaměřuje na podporu rodin s dětmi. Podle KDU-ČSL by měla daňová politika brát vážně skutečnost, že investice do výchovy dětí je také kapitálovou investicí. Dosavadní slevy na děti u daně z příjmu celospolečenský přínos této investice prakticky vůbec neoceňují. Čistý příjem na člena rodiny dramaticky klesá s každým narozeným dítětem. Stát dosud nespravedlivě zdaňuje i tu část rodinných příjmů,které rodiny investují do dětí, uvádí ve svém programu KDU-ČSL.

Rodiny s dětmi proto lidovci chtějí proto podpořit daňové zvýhodnění na vyživované dítě ve výši 10 680 Kč na každé dítě. Dále by KDU-ČSL ráda zavedla novou slevu na dítě 5000 Kč na první dítě, 10 000 Kč na druhé dítě, 20 000 Kč na třetí, 30 000 Kč na čtvrté a každé další dítě. Strana podporuje také obnovu společného zdanění manželů. Na podporu rodin s dětmi by se měly zaměřit i další daňové výjimky. Nejvíce znevýhodněny jsou rodiny s dětmi, proto zavedeme opatření, která jim ponechají více vlastních prostředků, dodává se v programu. Čtěte také: Počet příjemců sociálních dávek se v roce 2009 zvýší.

Lidovci dále plánují snížit cenu práce snížením odvodů na sociální pojištění u vybraných skupin (např. absolventi, zaměstnanci s dětmi do 15 let, zaměstnanci nad 50 let). Další bodem jejich programu je zavedení daňové progrese ve dvou pásmech, a to ve výši 15 % a 18 % s hranicí příjmu na 600 000 korunách ročně. Daň z příjmů právnických osob chce KDU-ČSL podobně jako zelení zachovat na současné míře. Zvýšit by se ale podle lidovců mělo zdanění tabákových výrobků a alkoholu. Případný výpadek příjmů státního rozpočtu by měl kompenzovat pokles slevy na poplatníka.

TOP 09 se představí dnes

Strana TOP 09, která vznikla pod patronátem bývalého ministra financí Miroslava Kalouska a jeho „parťáka“ z vlády Karla Schwarzenberga, má podle průzkumů velké šance dostat se do poslanecké sněmovny. A to i navzdory tomu, že svůj volební program zatím nezveřejnila. Z různých prohlášení představitelů strany se dá usuzovat, že TOP 09 se chce zasadit spíše o snižování přímých daní a nemá v úmyslu zavádět daňovou progresi.

" Daně a odvody nesmí trestat svojí progresí větší pracovitost, vzdělání, získávání nových dovedností a odrazovat tak od nich. Daňový systém zjednodušíme a vytvoříme jedno inkasní místo a jednu kontrolní instituci," uvádí strana ve svých programových východiscích. Zároveň by však dnes měla TOP 09 představit ekonomickou část svého programu. Server Podnikatel.cz po jejím zveřejnění příslušné informace doplní.

Anketa

Kdo podle Vás vyhraje předčasné parlamentní volby?

KSČM chce daňovou progresi

Komunisté se ve svém programu tradičně zaměřují na vyšší zdanění bohatých. KSČM by chtěla obnovit progresivní zdanění, a to ve formě snížení zdanění z příjmů fyzických osob u příjmů pod 25 000 Kč (9 – 15 % u příjmů pod 22 000 Kč měsíčně) a naopak zvýšit u příjmů nad 50 000 Kč měsíčně (40 % u příjmů nad 83 000 Kč měsíčně). Zároveň partaj plánuje zastavit další snižování odvodů na sociální, zdravotní, důchodové a nemocenské pojištění a zrušit jeho zastropování pro lidi s vysokými příjmy.

Progrese u daní z příjmů by však měla mít podle komunistů i své „sestry“ u dědické daně a daně z převodu majetků. Zde by se pak převody do 4 milionů korun osvobodily od daně. KSČM hodlá též zavést každoroční majetková přiznání u majetků nad 10 mil. Kč, u přírůstků majetku pak doměřit daň ve výši 30 %.

V oblasti DPH se chce naopak snížit sazbu na 5 % a u zboží základní potřeby, jako např. potravin, dokonce až na 0 %. Nižší zdanění plánují komunisté také u vzdělávání a ekologické veřejné dopravy. Program KSČM je „rudozelený“, protože vnímáme, že budoucí rozvoj nesmí jít na úkor trvale udržitelného života. V období hospodářské krize vystupuje do popředí i otázka zachování demokratických principů společnosti, dodal Vojtěch Filip, předseda KSČM.

ČSSD prosazuje progresi v lehce jiném kabátě

Sociální demokraté plánují návrat k úrovni daňové kvóty z let 2005 –2007. K tomu chce rovněž ČSSD, podobně jako lidovci a komunisté, zavést daňovou progresi. Daňové pásmo ve výši 38 % by strana zavedla u osob s ročním hrubým příjmem vyšším než 1,2 milionu korun. Daň z příjmu příjmově středním a nižším vrstvám podle programu sociálních demokratů neporoste. V případě, že nám to umožní rozpočtová situace, zavedeme i třetí zdaňovací pásmo, nižší než dosavadních 23 %, pro osoby s nízkými příjmy, tvrdí v programu ČSSD.

Též ČSSD chce obnovit společné zdanění manželů. Dalším bod jejího programu tvoří zrušení superhrubé mzdy. Dále pokládáme za nespravedlivé, že v systému údajně „rovné daně“ ( jednotné sazby) jsou vlastně tři sazby daně. Nejvíce, asi 23 %, nyní zaplatí z přírůstku příjmu zaměstnanec, který zaplatí daň i z toho, co už jednou státu odvedl na pojištění, méně platí podnikatel (OSVČ), asi 19 %, a jen z některých příjmů se skutečně platí nejnižší sazba 15 %, píše ČSSD ve svém programu.

Rodiny s dětmi pak sociální demokraté zamýšlejí podpořit dětskými přídavky, vyššími daňovými odpočty. V oblasti daní z příjmů strana žádné snižování nechystá, podle ČSSD totiž sazba dosahovala svého optima v roce 2007. Budou-li v okolních zemích zachovány investiční pobídky, musíme tuto skutečnost respektovat ve vlastní politice. V takovém případě ale budou pobídky stimulovat především špičkové technologie, zaostávající regiony a střední firmy, uvádí ČSSD. Čtěte více: Marťanská volební kronika v podání sociální demokracie.

Content 22 tip novy

ODS ještě program nepředstavila

ODS zatím svůj program stejně jako strana TOP 09 tají. Také zde se ale dá řada kroků díky mediálním proklamacím předpokládat. ODS se brání jakémukoli zvyšování daní, které by v současné fázi hospodářského cyklu mohlo podle občanských demokratů zapůsobit velice negativně. ODS by proto raději hledala škrty na straně výdajů. Různé přídavky se strana již delší dobu snaží nahradit daňový slevami a úlevami.

Přesto ale nejsilnější pravicová strana slibuje například i nové příspěvky na děti. V plánu má také tzv. dvourychlostní mateřskou, když by pro ženy, které nejdou brzy práce, zůstala možnost pobírat klasickou mateřskou v délce 28 týdnů se 70 procenty platu a s navázáním na jeden ze tří druhů rodičovského příspěvku. Jakou konkrétní daňovou politiku by strana chtěla provádět, ale momentálně říci nejde. Kromě programu totiž strana nezveřejnila ani svá programová východiska. Do několika týdnů by ale mělo být jasno, ODS plánuje zveřejnit program zhruba měsíc před volbami.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).