Hlavní navigace

Blíží se termín podání přehledů OSVČ, které nemusely podávat daňové přiznání

4. 4. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Podávat přehledy pro pojišťovnu a ČSSZ je povinné i pro ty OSVČ, které nepodávaly daňové přiznání. Na podání přehledu pro pojišťovnu mají posledních pár dnů.

Povinnost podávat Přehledy o příjmech a výdajích za rok 2017 se týká i těch, kteří vykonávají samostatně výdělečnou činnost, ale nepodávají daňové přiznání.

Zatímco většiny OSVČ, které nevyužívají služeb daňového poradce, se týká termín podání přehledů 2. května, pro OSVČ nepodávající přiznání k dani jsou termíny odlišné. A to jak u podání přehledů pojišťovně, tak také pro Českou správu sociálního zabezpečení.

Psali jsme: 10 chyb, kterých se OSVČ dopouští u přehledů pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ

Přehledy pro zdravotní pojišťovnu

Právě přehledy pro pojišťovnu by měly OSVČ nepodávající daňové přiznání začít kvapem řešit a udělat si tak v nejbližší době cestu na pobočku. Nejzazší termín se totiž blíží. Osoby samostatně výdělečně činné, které nemají povinnost podávat daňové přiznání, musí podle zákona podat své zdravotní pojišťovně přehled OSVČ do pondělí 9. dubna.

ebf - tip do článku - debata

Přehledy všech zdravotních pojišťoven: 

Přehledy pro Českou správu sociálního zabezpečení

Ce se týká podání přehledu pro Českou správu sociálního zabezpečení, tady se termín liší. Na tuto povinnost mají OSVČ nepodávající přiznání k dani ještě stále dostatek času. Nejzazší termín je úterý 31. července.

Sankce za zpoždění

V případě zpoždění není třeba se hned obávat sankcí. ČSSZ i zdravotní pojišťovny podnikatele nejprve upozorní, že přehled nepodali. Pokud by ale podnikatel výzvy ignoroval a přehled nepodal, může dostat pokutu až v řádu desetitisíců korun. Zdravotní pojišťovna může udělit pokutu až do výše 50 000 korun a ČSSZ až 20 000 korun (při opětovném nesplnění povinnosti až 100 000 korun).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).