Hlavní navigace

Blíží se už konec hospodářské krize?

19. 5. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle Mezinárodní obchodní komory (International Chamber of Commerce – ICC) a Ifo (Institute for Economic Research) zaznamenal ve druhé čtvrtině tohoto roku index hospodářského klimatu po dvou letech opět růst. Za zvýšení indexu stojí především pozitivní očekávání pro příští půl rok. Hodnocení stávajícího stavu se totiž dále propadlo a dosahuje nejnižších hodnot v historii.

Hodnota indikátoru se zvýšila právě díky pozitivním očekáváním. V současnosti index činí 64,4 bodů, zatímco v lednu jen stěží přesahoval 50 bodů. Zároveň má však daleko k dlouhodobému průměru 96,4 bodu, kterého indikátor dosahoval mezi roky 1991 a 2008.

Předseda ICC ČR, Jaromír Drábek ke zprávě uvádí, že mu dodává důvod k tomu být obezřetně optimistickým. Po měsících velmi depresivních zpráv konečně vidíme nějaké pozitivní signály pro většinu zemí světa, včetně Spojených států a Evropy, domnívá se Drábek.

Zpráva, která tvoří průzkum mezi 1040 ekonomickými experty na v 90 zemích, se však snaží tlumit optimismus, že celosvětová recese se blíží svému konci. Podle zprávy je totiž obtížnost předpovědi budoucího scénáře světové ekonomiky je bezprecedentní, protože finanční sektor je stále ještě vrtkavý. Přesto se odborníci domnívají, že recese dosáhne svého dna už ve druhé polovině tohoto roku. Čtěte seriál Ekonomická recese.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).