Hlavní navigace

Tisk: Boj o mlékárnu Olma a zdražování energií s dopadem na firmy

2. 6. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

HN: Růst energií pokračuje, podnikatelé se musejí připravit na pokles zisku

Podnikatelé se budou muset připravit na dražší energie. Zdražuje nafta, uhlí brikety či dřevo. Drahá ropa zdražuje topné oleje, s nimi letí vzhůru ceny plynu. Zdražuje i uhlí. Výsledkem je zdražující elektřina, která se z uhlí či plynu vyrábí. V pátek oznámili pohyb cen pro maloodběratele na třetí čtvrtletí roku plynárníci. Nárůst cen ale postihuje i velkoodběratele, kterým se ceny upravují každý měsíc podle vývoje aktuálních cen ropy a uhlí. To je nepříjemné pro řadu českých podniků, kterým hrozí pokles zisků. Píšou dnešní Hospodářské noviny.

Také ceny elektřiny letí na evropských burzách nahoru. Odborníci očekávají, že příští rok podraží elektřina pro domácnosti o deset až patnáct procent. Na evropských burzách se nyní megawatthodina proudu na příští rok obchoduje za více než sedmdesát eur. To je skoro o třetinu víc, než za kolik letos společnost ČEZ prodává v České republice většině svých zákazníků. Analytici však neočekávají, že by růst ceny proudu ve světě zasáhl Česko v plné výši. Mnoho firem se totiž elektřinou předzásobilo už na příští rok, pozitivní je i vliv silné české koruny. Informují Hospodářské noviny.

***

MfD: Zuří boj o mlékárnu Olma

Tip do článku - EBF spíkři 1

Před týdnem bylo na valné hromadě Milkagro rušno. Proběhla zde první bitva o převzetí mlékárny Olma, kterou dnes ovládají zemědělci prostřednictvím společnosti Milkagro a Eligo. Píše o tom dnešní Mladá fronta Dnes.

Na Olmu má zálusk finanční skupina M. L. Moran. Ta se před týdnem pokusila společnost Milkagro, která drží v Olmě 51 procent akcií, ovládnout. Zatím neúspěšně. Podle z jednoho akciónářů, nabídla finanční skupina 70 procent nominální hodnoty akcií. Při hlasování bylo 55 procent akcionářů proti a návrh tak neprošel. Z nabídnuté ceny vyplývá, že M. L. Moran si cení Olmu, kterou by získáním většiny v Milkagru ovládl, zhruba na čtvrt miliardy korun. Olma je dnes zastoupena skoro ve všech obchodních řetězcích a ročně prodá mléka, másla a jogurtů za čtyři miliardy. Uvádí dnešní Mladá fronta Dnes.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).