Hlavní navigace

Boj o novelu loterijního zákona: Véčkaři prý tajně navrhli cenzurovat internet, kvůli hazardu

3. 11. 2011
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Novelu loterijního zákona považuje odborná veřejnost za diskriminační. Olej do ohně přilila Pirátská strana a její web PirateLeaks, který zveřejnil údajný návrh poslance VV na blokaci internetu. Strana ale podání takového návrhu popírá.

Kritizovaná novela loterijního zákona již vyšla ve Sbírce zákonů (č. 300/2011). A to i s kontroverzním ustanovením, které omezuje možnost získat povolení k provozování loterií a jiných podobných her pouze na právnické osoby se sídlem v České republice. Povolení nemůže být podle zákona vydáno ani „tuzemské právnické osobě se zahraniční majetkovou účastí, ani právnické osobě, ve které má tato společnost majetkovou účast“. Zákon tak důrazně omezuje online sázení, aby udržel peníze, které z hazardu a jeho zdanění plynou, doma. Jak řekl business serveru Podnikatel.cz v rozhovoru Pavel Stehno, manažer pokerové školy Pokerstrategy.com, největším problémem zákona je, že otevřeně diskriminuje zahraniční herny a porušuje tak právo Evropské unie. Český státní rozpočet se proto podle něj může začít připravovat na miliardové sumy, které na něm vysoudí zahraniční firmy v budoucích soudních sporech. Čtěte více: Novela loterijního zákona je paskvil prolobbovaný českými sázkovými kancelářemi, tvrdí odborník

Pavel Stehno k novele loterijního zákona dodává: Nejsmutnější je, že všichni zahraniční operátoři by rádi založili v Česku pobočky a zaplatili zde daně. Ale naši zkorumpovaní politici jim to nedovolí, protože jim jde především o vlastní profit a dobro státu je absolutně nezajímá. Takže místo více firem, více daní a svobodného podnikání a spotřebitelské volby občanů zde čelíme snaze o nelegální oligopolizaci trhu ve prospěch českých sázkovek.

Na internetu se navíc objevil dokument, který má ukazovat, že kromě diskriminace zahraničních podnikatelských subjektů se mezi politiky objevují také snahy omezovat internet. A to tím, že by byly stránky zahraničních loterií znepřístupněné pro připojení, aby na nich čeští hráči nemohli hrát, respektive se na ně vůbec nemohli dostat. Více o snahách politiků blokovat internet čtěte na serveru Lupa.cz: Už zase: naši politici chtějí znovu blokovat

Chtějí politici cenzurovat internet nebo ne?

V otázce loterií, především zdanění hazardu, se angažují Věci veřejné (VV). Poslanec VV Michal Babák je spoluautorem (spolu s poslancem ODS) pozměňovacího návrhu zaměřeného právě na zdanění hazardu. Věci veřejné se staví proti tomu, aby sázením na internetu utíkaly Česku peníze do zahraničí. Chceme omezit obcházení loterijního zákona. Není možné, aby státní kase bez kontroly utíkaly peníze do zahraničí tím, že čeští gambleři můžou bez kontroly sázet na internetu, cituje web Věcí veřejných předsedu Poslaneckého klubu VV Víta Bártu. Ten pokračuje: Pokud neuděláme něco s tím, že se gambler může v každé cukrárně připojit na internet a sázet do zahraničí, s hazardem se u nás mnoho nezmění. Věci veřejné respektive poslanci strany však také zároveň zdůrazňují, že nechtějí cenzurovat internet. Žádný z našich poslanců nedal do sněmovních výborů návrh, který by internet jakkoli omezoval. Přidáváme se k petici na stránkách Pirátské strany za neomezování internetu, cituje oficiální stranický web poslance Radima Vysloužila.

Asociace českého pokeru však s odkazem na materiály webu PirateLeaks, za kterým stojí Pirátská strana, tvrzení VV o záměru neomezovat internet zpochybňuje. Web PirateLeaks totiž zveřejnil údajný pozměňovací návrh poslance Michala Babáka, který omezení internetu naznačuje. Obsahuje totiž tuto novelizaci zákona o některých službách informační společnosti:

Odpovědnost provozovatelů elektronických prostředků

Provozovatel elektronických prostředků je povinen zajišťovat nemožnost připojení uživatele ke stránkám elektronických prostředků nabízejícím a umožňujícím účast na loteriích a jiných podobných hrách podle zvláštního předpisu upravujícího povolování loterií a jiných podobných her prostřednictvím sítě internet.

V navrhované změně zákona o bankách pak chce zamezit převodu peněz z loterií:

Banka odmítne příkaz přijatý k převodu a úhradu peněžních prostředků ve prospěch účtu vedeného v tuzemsku nebo zahraničí, je-li příjemcem provozovatel loterií a jiných podobných her provozující tuto činnost bez povolení vydaného Ministerstvem financí podle zvláštního zákona upravujícího loterie a jiné podobné hry. Banka se přitom řídí informacemi poskytnutými Ministerstvem financí a postupuje obdobně v případě, že jde o účet otevřený na jméno jiné osoby.

Údajný návrh VV na cenzuru Internetu

Zdroj: http://web.pi­rateleaks.cz/

VV: Nic takového jsme nepodali

Jakub Michálek z Pirátské strany serveru Podnikatel.cz telefonicky potvrdil, že podle elektronické stopy dokumentu a ze všech ověřitelných náležitostí vyplývá, že je dokument autentický a lze ho připsat Michalu Babákovi.

Žádný takový dokument, na který poukazujete, nikdy Věci veřejné nepodaly. Citace poslance Radima Vysloužila je tudíž zcela správná, žádný takový pozměňovací návrh nikdy podán nebyl, což je možno ověřit na příslušných výborech, zejména rozpočtovém a hospodářském. VV vždy vystupovaly proti cenzuře internetu, říká Jakub Žižka, tiskový mluvčí VV, a poukazuje například na vystoupení poslance Viktora Paggia u příležitosti prvního čtení loterijního zákona, který se ohradil proti pokusům o kontrolu internetu. Tato celá mylná „aféra“ silně připomíná údajný pozměňovací návrh poslance VV Milana Šťovíčka, který měl podat k novele zákona o veřejných zakázkách. Nakonec bylo zjištěno, že takový pozměňovací návrh nepodal (potvrdil to i příslušný výbor sněmovny). Nyní se Pirátská strana snaží zviditelnit nad pozměňovacím návrhem, který nikdy nebyl podán, dodává Jakub Žižka s tím, že o dokumentu, se kterým operuje PirateLeaks nic neví a viděl ho poprvé.

Business server Podnikatel.cz se na údajný pozměňovací návrh dotázal prostřednictvím e-mailu také přímo Michala Babáka. Ten však na otázky serveru do uzávěrky článku neodpověděl.

AČP: Proti Ústavě a právu EU

Pozměňovací návrhy poslance Babáka jasně dokazují, jakým způsobem české loterijní firmy dlouhodobě ovlivňují legislativu v této zemi ve svůj prospěch, uvádí přesvědčeně pro business server Podnikatel.cz předseda Asociace českého pokeru Milan Sláma, který také na webu asociace na materiál poukázal. Stalo se totiž už pravidlem, že za veškerými návrhy změn loterijního zákona není koncepční materiál Ministerstva financí, ale opakované aktivity poslanců Poslanecké sněmovny, kteří pod nejrůznější argumentací předkládají novely, které pod pozlátkem bohulibých záměrů skrývají bezprecedentní ochranu byznysu několika českých loterijních firem, dodává. Pokud, jak se domnívá, české loterijní firmy přešly od lobbování za své záměry k tomu, že paragrafy předkládané ve sněmovně samy tvoří, je to podle něj důvod spustit alarm.

Jako na příklad odkazuje na vyjádření ředitele firmy Tipsport v tisku v dubnu letošního roku, který hovořil o zákazu nelegálních provozovatelů, jejich reklamy, o blokacích transakcí a o blokaci webů. A co se stalo? Tzv. Farského novela, která vyšla ve sbírce zákonů 14. 10. 2011, zakazuje reklamu na provozovatele bez české licence, tedy především zahraniční online sázkové firmy, a návrhy poslance Babáka chtějí blokovat v dalších zákonech bankovní transakce a nařizovat internetovým providerům blokaci webů zahraničních online sázkovek, upozorňuje Milan Sláma, který pokládá otázku, zda tedy mají zákony regulovat loterijní trh ve prospěch Česka nebo mají regulovat loterijní trh tak, aby několika českým loterijním firmám zajistily monopolní postavení a ochránily je před konkurencí. Konkrétní návrh poslance Babáka navíc přináší cenzuru internetu, která je vzhledem k obsahu Listiny základních práv a svobod zcela protiústavní a neobhajitelná, vysvětluje Milan Sláma.

MM_socky3

Předseda Asociace českého pokeru také upozorňuje, že prohibiční snahy mohou být pro pokerovou oblast likvidační. Dlouhodobě se snažíme, aby byl pokeru přiznán odpovídající status, tedy status dovednostní hry. Bohužel narážíme jen na zatvrzelou snahu kategorizovat naší hru mezi hazard. A právě sloučení pokeru s ostatními sázkovými hrami a loteriemi, může být našemu odvětví osudné, obává se. Tvrdí, že hráči v České republice mohou hrát online poker naprosto výhradně u zahraničních společností a vzhledem k zákonu vážně začínají uvažovat o emigraci.

Proti novele loterijního zákona se proto chce asociace bránit. Novela loterijního zákona se snaží v § 2 odstavec m) definovat cosi, jako turnajové nebo hotovostní sázkové hry provozované za pomoci karet a doplňuje, že tyto turnaje se buď hrají jako stolní, kde hrají hráči proti sobě, anebo se například hrají prostřednictvím sítě internet. Ať předkladatelé zákona touto formulací mysleli cokoliv, jsme připraveni jim u soudu dokázat, že poker to zcela jistě není, popisuje Milan Sláma. Podle právního výkladu asociace se zákon na internetový poker nevztahuje. V okamžiku kdy zákon začne platit, jsme připraveni vyprovokovat správní řízení, abychom mohli soudu předložit své argumenty a prokázat to. Kde není vůle na domluvu, musí bohužel rozhodnout soud, prozrazuje plány asociace její předseda. Navíc chce dosáhnout toho, aby byla legislativa v souladu s právem Evropské unie a Ústavou ČR.

Foto: www.isifa.com
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).