Hlavní navigace

Boj o Pražský hrad začíná. Kteří kandidáti na prezidenta mají blízko k podnikání?

8. 11. 2022
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: www.sxc.hu, podle licence: Public domain
Aktualizováno 8. 11. 2022 15:17
V úterý 8. listopadu se uzavírají kandidátní listiny, prezidentské volby se pak budou konat v lednu 2023. Podívali jsme se, jak mají kandidáti blízko k podnikání.

Prezidentem se může stát občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhne věku 40 let a není ve dnech voleb omezen ve svéprávnosti k výkonu volebního práva. Kandidátní listinu pak může podat nejméně 20 poslanců, nejméně 10 senátorů a každý občan ČR, který dosáhl věku 18 let, podpoří-li jeho návrh petice podepsaná nejméně 50 000 občany ČR oprávněnými volit prezidenta republiky.

Firmu založil na kolejích

Karel Diviš se narodil v České Lípě a studoval gymnázium a následně matematiku a management na Univerzitě Karlově a ekonomii na Fakultě sociálních věd. Právě na kolejích se svým kamarádem v roce 2000 založili firmu IDC-softwarehouse, s.r.o. První klienty tak přijímali na kolejích, ale o rok později uvedli na trh online rezervační systém pro nákup letenek Letuška.cz. Ten byl prvním takovým nástrojem, a to jak v ČR, tak ve střední a východní Evropě. Následoval vývoj ekonomického informačního systému, jeho nástavby a například hotelový rezervačního systém pro vojenská lázeňská a rekreační zařízení a další projekty. Mezi poslední z nich patří spolupráce na vývoji internetového portálu Voyo pro TV Nova. 

Společnost se dnes zabývá správou a kompletním outsourcingem IT a dále konzultačními a helpdeskovými službami. Poskytují také cloudové služby vlastního datového centra a vyvíjejí softwarové aplikace pro nejrůznější online řešení. Karel Diviš se také podílel a řídil několik projektů v oblasti systémové integrace a outsourcingu IT a s několika partnery založil e-learningové vzdělávací kurzy. Kromě podnikání se věnoval také sportovní žurnalistice v České televizi, zabýval se finančním poradentstvím a krátce pracoval jako analytik cenných papírů v České spořitelně.

Manažerka i bývalá majitelka firem

Kandidátka na prezidentku Alena Vitásková avizovala, že bude kandidovat jen tehdy, pokud nasbírá 100 000 podpisů. V odpoledních hodinách 7. listopadu na Facebooku uvedla, že je málo pravděpodobné, že by tohoto čísla dosáhla. Od září, kdy měla 65 tisíc podpisů, sice další přibily, ale odstraňují z nich chyby. Ke dni 7. 11. 2022 jsem obdržela 64 643 podpisů pod petiční archy. S tímto mandátem bych se zařadila do šedi ostatních kandidátů. Navíc znevýhodněna oproti těm, kteří mají podporu vlády, politických stran, odborů, oligarchických, zájmových a mediálních skupin, napsala 8. listopadu ve facebookovém příspěvku a nebude tedy kandidovat 

Alena Vitásková se narodila ve Starém Bohumíně a na VUT Brno studovala na fakultě pozemních staveb. Od 17 let pracovala v plynárenství, kde se vypracovala až k manažerským postům. V roce 2011 byla vládou jmenována do funkce předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Také byla zakladatelkou a spoluzakladatelkou řady úspěšných firem. Jak uvedl server Týden.cz, jednalo se například o společnosti SMP – Služby a Gazoprojekt Czech, které projektují, montují a opravují plynovody a další plynová zařízení. Ty musela prodat z důvodu střetu zájmů, avšak první z nich prodala svému bývalému manželovi Vilému Vitáskovi a druhou své současné snaše Monice Vitáskové. Ta je jednatelkou této projekční firmy se zkušenými odborníky v oboru energetika a plynárenství dodnes a Vilém Vitásek figuruje stále jako jednatel. Alena Vitásková se také věnuje vymahatelnosti práva a spravedlnosti ve všech oblastech v institutu, který založila po odchodu ze státní správy a nese její jméno.

MM_socky3

Účast ve volební komisi i uvolnění zastupitelů v pracovněprávních souvislostech Přečtěte si také:

Účast ve volební komisi i uvolnění zastupitelů v pracovněprávních souvislostech

Známý matematik

Karel Janeček se označuje především jako matematik. Matematika jej provází životem, říká o sobě, že díky ní uspěl v byznysu a stal se finančně nezávislým. Finančně tak podporuje vědu, vzdělávání, ale také umění nebo instituce. Nyní přímo v byznysu nepůsobí, ale věnuje se projektům, které mohou zlepšit fungování společnosti a atmosféru v ní. Karel Janeček začal podnikat v roce 1991, a to jako distributor knih pro pražské kameloty. Více peněz pak vydělal za počítačový program se simulací blackjacku. Jeho společností je RSJ, tedy finanční skupina, která obchoduje na světových derivátových burzách a spravuje široké portfolio investic v České republice a zahraničí. Obchoduje tak s finančními deriváty, zejména futures kontrakty na úrokové míry, vládní dluhopisy, akciové indexy a na energetické komodity. V RSJ Karel Janeček zůstal, ale ze sesterské firmy RSJ Investments spravující portfolio investic do nemovitostí, zemědělství, strojírenství i služeb u nás i v zahraničí, jak informoval server E15.cz, prodal veškerý svůj podíl.

Zakladatel firmy Best

Tomáš Březina v roce 2017 vyhrál anketu Podnikatel roku a je známý především díky tomu, že v roce 1990 založil společnost Best. Ta vyrábí betonové stavební prvky a její sortiment se za 30 let rozrostl z pěti výrobků na současných více než 4000 variant dlažby, palisád nebo betonových tvarovek. Firma materiál získává ve vlastních lomech, zpracovává jej ve více něž třech desítkách vlastních továrnách a výrobky prodává ve stovkách partnerských prodejen. Tomáš Březina v BESTu byl jediným vlastníkem a statutárním ředitelem, a to až do roku 2021, kdy jej prodal stavební firmě DEK. Tento kandidát se narodil v Praze, studoval matematické gymnázium, stavební fakultu ČVUT a také na Ústavu soudního inženýrství VUT Brno. Před založením společnosti pracoval v několika pražských podnicích jako projektant, mistr, stavbyvedoucí nebo vedoucí odborů investic.

Anketa

Hraje pro vás při volbě prezidenta roli jejich podnikatelská minulost?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).