Hlavní navigace

Boj proti daňovým únikům přiostřuje. Zločinem bude i samotná příprava

9. 3. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com
Sobotkova vláda přitvrzuje v boji proti únikům na dani. Už samotné plány budou trestným činem. Podle opozice bude zákon zneužitelný.

Ke kontrolnímu hlášení k DPH a elektronické evidenci tržeb, jakožto nástrojům, které mají pomoci v boji proti daňovým podvodům, přibude další. Samotné plánování, jak stát na daních okrást, bude trestným činem. Nechceme čekat, až nám peníze někdo ukradne, a pak teprve začít jednat, řekl pro Českou tiskovou kancelář ministr financí Andrej Babiš. Novinka by měla začít platit od příštího roku.

Čtěte také: Poctiví podnikatelé se vyhnou kontrolám z berňáku, díky kontrolnímu hlášení

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com

Ilustrační obrázek

Trestáním samotné přípravy daňových úniků se má cílit na takové typy úniků, kdy jsou desítky firem, které jsou účelově založené, kryty bílými koňmi. Za samotnou přípravu daňového podvodu hrozí vězení od půl roku do 10 let. Trest se týká nejenom majitelů firem, ale trestáni budou i daňoví poradci, kteří se na plánování podíleli.

Mohlo by vás zaujmout: V Praze k vám přijde daňová kontrola jednou za 114 let. Čím ji přivoláte?

Novinka je zneužitelná, tvrdí opozice

Podle opozice mohou na potírání samotné přípravy úniků na daních doplatit obyčejní daňoví poradci, ale také poctiví podnikatelé. Je to tak strašně gumové, že to může vést k plošné kriminalizaci podnikání v tomto státě. Záleží na libovůli policisty i státního zástupce, co bude posuzováno jako příprava a co ne, postěžoval si Miroslav Kalousek.

Proti novince se bouří i samotní daňoví poradci

Je to zásadní krok ke kriminalizaci podnikání a k významné destrukci profese advokáta a daňového poradce. Trestní právo by mělo být až poslední možností, jak řešit problémy v oblasti daní, říká Martin Tuček, prezident Komory daňových poradců.

O zákonu se rozhoduje právě dnes. Ve hře je ještě mírnější návrh, tedy aby se trest za přípravu daňových úniků týkal až zvlášť závažných zločinů, kdy bude škoda vyčíslena nad 500 tisíc korun.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).