Hlavní navigace

Bojovníci proti terorismu vítězí nad ochranou osobních údajů

10. 12. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Mezi subjekty, které porušují zákonná pravidla týkající se ochrany osobních údajů je v České republice řada subjektů z oblasti státní správy. Podle údajů Úřadu pro ochranu osobních údajů, které zveřejnil na dnešní tiskového konferenci, sem patří například Ministerstvo vnitra ČR, Policie ČR respektive Kriminologický ústav Praha, Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje či Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Podle Igora Němce, předsedy Úřadu, se ochrana osobních údajů ve státní správě spíše zhoršuje. V Parlamentu vítězí bojovníci proti terorismu nad ochránci osobních údajů, řekl Němec na dnešní tiskové konferenci, která se konala v Den lidských práv.

Němec nicméně upozornil, že Úřad velmi přivítal jmenování členů Stálé komise pro ochranu soukromí Senátu Parlamentu ČR. V komisi by se měli soustředit politici, kteří se problematikou ochrany soukromí zabývají.

Tématem tiskovky byly také SMS jízdenky. Úřad totiž pochybuje, že je nutné uchovávat telefonní číslo, na které je SMS jízdenka zaslána, po dobu deseti let tak, jak je tomu dnes. Nyní již více než tři měsíce čeká na vyjádření Ministerstva financí ČR k této desetileté lhůtě.

V řešení Úřadu je také systém OpenCard. Píší se závěrečné protokoly, odpověděl Igor Němec na otázku business serveru Podnikatel.cz, jestli jsou v této kauze nějaké novinky. Čtěte více: Za Opencard je spleť podnikatelských vzta­hů

skoleni_27_5

Další změny se týkají získávání informací z katastru nemovitostí, které mají postihnout nemovitý majetek konkrétní osoby. K tomu je nyní nutné prokázat oprávněný zájem a v katastru zůstává záznam o zájemci o tyto údaje. Nelze tudíž podobné informace z katastru nemovitostí čerpat zcela volně.

Ve věci nevyžádaných obchodních sdělení Úřad od 15.9. přijal 387 stížností, vyřídil 299 stížností, zahájil 53 kontrol, ukončil 29 kontrol a uložil ve 20 správních řízeních pokuty v celkové výši 115 000 Kč, informuje také Úřad v tiskové zprávě z dnešní tiskové konference. Čtěte více: Antispamový zákon klepl podnikatele přes prsty

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).