Hlavní navigace

Britský antikorupční zákon se dotkne i českých firem

16. 2. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Britové by mohli jít Čechům příkladem, před časem totiž ostrovní země schválila přísný protikorupční zákon, který vstoupí v platnost během letošního roku. Firmám, které budou usvědčeny z nekalých praktik, hrozí vyloučení z veřejných zakázek ve všech zemích EU a jejich manažeři mohou být trestně stíháni. Na novou britskou legislativu se tak musí připravit i české firmy.

Obdobná legislativa platí i ve Spojených státech, ta britská jde ale podstatně dál, protože postihuje nejen korupci ve vztahu k veřejné správě, ale je stejně přísná i vůči korupci mezi dvěma komerčními subjekty, vysvětluje Luděk Vrána, předseda Britské obchodní komory v Praze.

Nový zákon též umožní postihovat podniky i za korupci jejich zaměstnanců, najatých dodavatelů a prostředníků v třetích zemích. Pokud firma neprokáže, že zavedla dostatečná preventivní opatření, odpovědnost za korupci zaměstnance dopadne na celou společnost.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).