Hlavní navigace

Brněnská firma prodávala nelegální software

14. 9. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Statisíce korun zaplatí jako náhradu škody společnosti Microsoft brněnská společnost C.T. (pozn. redakce, pouze iniciály). Ta prodávala prodávala software s nepravými COA štítky. Jedná se o certifikáty pravosti softwaru určené pouze výrobcům, kteří jejich nalepením na počítač potvrzují, že instalované programy jsou legální. Brněnská společnost C.T. se ke zhruba k pěti tisícům COA štítků dostala přes černý trh. Následně je přeprodávala jak samostatně, tak i nalepené na počítačích s nainstalovaným nelegálním software Windows XP Home od společnosti Microsoft.

Nevěděli jsme, že děláme něco nelegálního. Dodavatel, který nám COA štítky nabízel, nás ujišťoval, že za licence spojené se štítky bylo řádně zaplaceno, a že vše je v naprostém pořádku, vysvětluje jednatel společ­nosti C.T. pan J.P.

Na nelegální obchod přišla sama společnost Microsoft, když zachytila podezřelou nabídku, která spočívala v nízkých cenách neodpovídající cenám legálních produktů. Na základě kontrolního nákupu 100 kusů štítků provedeného na počátku roku 2010 a šetření bylo zjištěno, že jde o COA štítky francouzského výrobce počítačů Highway, který v roce 2005 zkrachoval. Poté se část těchto štítků, které měly být odeslány k likvidaci, dostala na černý trh.

S podobnými praktikami se v poslední době setkáváme stále častěji. Na COA štítcích se obvykle vymaže logo původního výrobce, na počítače se nainstaluje software například z jediné OEM licence a vylepením štítku se navenek zakryje, že instalovaný software není legální, říká Zuzana Predigerová, manažerka protipirátských aktivit ve společnosti Microsoft. Svým jednáním porušila společnost C.T. autorská práva společnosti Microsoft a jednatel společnosti byl obviněn ze spáchání trestného činu porušování autorských práv. S ohledem na okolnosti případu se nakonec obě strany dohodly na smírném řešení zahrnujícím náhradu vzniklé škody v řádu statisíců korun.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).