Hlavní navigace

Brno se stává ostrovem pokladů, míří tam stále více výrobních firem

14. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Vedle Prahy se stává tahounem kancelářského trhu v Česku také Brno. Firmy lákají nové volné prostory i kvalifikovaní odborníci.

Prvních šest měsíců letošního roku potvrdilo profilaci brněnského trhu s kancelářskými prostory. Podle statistik Regional Research Forum, zde byl uzavřen rekordní objem nájemních smluv. Typologie nájemců ukazuje na dominující trend.

Čtěte také: V Česku znovu ožívá nostalgická značka Mototechna. Nabídne zánovní vozy

Pronájmy v Brně mají zelenou

Poptávka po administrativních plochách je provázána s výrobním či vývojovým sektorem, díky němuž Brno vykazuje delší dobu velmi nízkou neobsazenost průmyslových prostor. Propojení obou segmentů a úspěch při pronajímání kancelářských prostor jsou zřejmé při pohledu na výčet největších nájemců z poslední doby – IBM, Honeywell, FEI, Cisco Systems či Red Hat, uvádí Lenka Šindelářová, hlavní analytička mezinárodní poradenské společnosti DTZ.

Prosperující (často nadnárodní firmy), které v Brně a okolí v současné době již mají, nebo teprve poptávají skladové a výrobní prostory, se na objemu realizovaných pronájmů moderních brněnských kanceláří v první polovině letošního roku podílely celou polovinou. Mezi významné nájemce se řadí KBC či Citibank. Jen za prvních šest měsíců roku se v Brně pronajalo 30 300 m2. To je skoro stejně jako za celý rok 2011.

Čtěte také: Přijímáte nové zaměstnance? Proškole je v rámci stáže ve firmách 

Táhnou volné prostory i dostatek odborníků

Letošní rok bude pro brněnský kancelářský trh pravděpodobně rekordní. Přispívá k tomu i dlouhodobě tradiční a kvalitní vysoké technické školství a výzkumné zázemí, které nabízí množství vysoce vzdělaných pracovníků. Jeden velký výrobce tak k sobě synergicky přitáhne menší dodavatele nebo jinak propojené firmy s podobným zaměřením.

Z důvodu dokončení řady developerských projektů by se měla do konce letošního roku nabídka prvotřídních ploch v Brně rozrůst o dalších 35 000 m2. To je nejvíce od roku 2007. V příštím roce by navíc měla být dokončena nejvyšší budova v České republice AZ Tower a první fáze projektu Titanium. Budovy nabídnou dalších 21 700 m2 moderních kanceláří. Domníváme se, a průběžné výsledky trhu průmyslových prostor nám to potvrzují, že zájem nájemců o kancelářské plochy v Brně bude pokračovat. Neobsazenost by tak již stoupat neměla, spíše očekáváme další pokles s tím, jak se budou stávající prostory postupně zaplňovat, uzavírá Lenka Šindelářová.

Hrubá realizovaná poptávka po brněnských kancelářích dle sektoru 1. pololetí 2012:

Zdroj: DTZ, RRF

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).