Hlavní navigace

BSA obešle 20 tisíc firem, aby udaly svou konkurenci kvůli nelegálnímu softwaru

1. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Protipirátská organizace BSA obešle v říjnu 20 tisíc malých a středních firem. Bude je vyzývat k tomu, aby udaly svou konkurenci kvůli užívání nelegálního softwaru. Nová kampaň BSA ponese motto: „Pokud víte o nelegálním softwaru u konkurence, oznamte to!”.

Jak vyplývá ze studie analytické společnosti IDC, v Česku se užívá až 38 procent nelegálního softwaru, a to jak ve firmách tak v domácnostech. Celkově je tak softwarovému průmyslu způsobena škoda ve výši přesahující tři miliardy korun. Za posledních čtrnáct let se podařilo v Česku snížit míru pirátství o 28 procentních bodů a díky tomu patří mezi 30 zemí s nejnižší mírou pirátství.

Počet žádostí o zásah proti nekalé konkurenci meziročně stoupl zhruba o 60 procent. V minulých letech jsme dostávali tyto žádosti nárazově. Letos jde až o několik desítek oznámení každý měsíc. Trend má navíc vzrůstající tendenci a pravděpodobní souvisí se stupňujícím se konkurenčním bojem vyvolaným hospodářskou krizí, řekl Jan Hlaváč, mluvčí protipirátské organizace Business Sofware Alliance (BSA). Ta se proto rozhodla poškozeným firmám vyjít vstříc a na problematiku upozornit prostřednictvím říjnové kampaně.

Pokud jsou firmy z užívání nelegálního softwaru usvědčeny, mají možnost se dohodnout přímo s výrobci softwaru na výši odškodného. Ta se v průměru pohybuje kolem 240 tisíc korun. To je o 20 procent více než v roce 2007, kdy průměrná výše činila 200 tisíc korun, doplnil Jan Hlaváč.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).