Hlavní navigace

Bude český film byznysem bez podpory?

28. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Film je byznys, proto není důvod ho veřejně podporovat, myslí si prezident. Profesionálové z oboru nesouhlasí. I divadelníci už argumentaci byznysem zažili.
Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Je film byznys nebo veřejná služba?

Film je standardní obchodní odvětví a státní podpora podnikatelů ve filmovém odvětví je neobhajitelná, zdůvodnil prezident Václav Klaus své listopadové veto zákona o audiovizi. I nadále považuji za neobhajitelné a nijak neodůvodněné, že stát tímto způsobem hodlá podporovat podnikatele ve filmovém průmyslu a ne například českou hudbu, české výtvarné umění či architekturu, českou literaturu, české divadlo anebo český sport. Stále nevidím žádný důvod, proč by právě filmoví producenti a další podnikatelé v kinematografii měli být privilegováni oproti jiným, srovnatelným oborům, argumentoval prezident.

Zatímco Rada Fondu kinematografie při ministerstvu kultury zákon nadále podporuje a slibuje si od něj stabilizaci financování české kinematografie, své výhrady k zákonu už v době jeho projednávání v Poslanecké sněmovně vyjádřila také nevládní nezisková organizace Transparency International, která se zaměřuje na boj s korupcí. Vytipovala tehdy několik problematických oblastí nového zákona, které by mohly představovat prostor pro korupci. Šlo o otázky personálního obsazení nového fondu, který by měl financování filmu zajišťovat, o problematiku hodnotících kritérií, podle kterých budou žádosti o podporu posuzovány, o stanovení maximální výše podpory i o problematiku souladu s evropským právem.

Čtěte také: Podpora veřejné kulturní služby nebo zvýšení podnikatelského zisku?

Profesionálové z oboru: Hrozí likvidace

Profesní organizace, Český filmový a televizní svaz FITES a Asociace režisérů a scénáristů ARAS, se proti vetu ostře postavily.  Profesní organizace FITES a ARAS jsou znepokojeny tím, že je prezidentem České republiky člověk, který si neváží jednoho ze základních pilířů české kultury, uvedly ve svém stanovisku. Jestliže je Václav Klaus na jedné straně schopen ostře formulovaných proklamací na téma mizející národní suverenity a na straně druhé tvrzení, že filmový průmysl není ničím jiným než standardním obchodním odvětvím, potom musíme pochybovat o jeho schopnosti udržet konzistenci vlastního názoru. Jsme naopak přesvědčeni, že kultura a umění, včetně filmového udržují identitu a morální pevnost národa, pokračovaly dále emotivně s tím, že doufají v přehlasování veta Poslaneckou sněmovnou. Jinak podle profesionálů z oboru hrozí likvidace české hrané, dokumentární a animované filmové tvorby, bude ohrožena existence řady filmových festivalů a také projektu digitalizace kin.

školení červen 22 - tip do článku

Veřejné peníze křiví trh

Na domácí umělecké scéně to není poprvé, kdy se v argumentaci proti veřejné podpoře používalo podnikání a narušení obchodní soutěže. Kvůli protestům divadelníka Petra Kratochvíla před několika lety přistoupilo Hlavní město Praha ke kompletnímu přepracování svého grantového systému, který si pak nechalo nostrifikovat Evropskou komisí.

Čtěte také: Kratochvíl: Marasmus je ve všech sférách

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).